29 czerwca 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę z 26 maja 2023 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021-2027, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw (poz. 1273).
Wejście w życie ustawy (14 dni od dnia opublikowania) zapewni wdrażanie programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021–2027, realizowanego z udziałem środków z Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury. Ustawa będzie miała pozytywny wpływ na szereg obszarów. Jednym z podstawowych założeń funduszu jest wspieranie zrównoważonego rybołówstwa oraz ochrona żywych zasobów wód i ich bioróżnorodności. Wykorzystanie przyznanych Polsce środków przyczyniać się będzie do zmniejszenia negatywnych skutków działalności połowowej dla ekosystemów wodnych - m.in. przez wsparcie innowacji i inwestycji w zakresie niskoemisyjnych praktyk i technik połowowych. Program Fundusze Europejskie dla Rybactwa wniesie wkład w realizację unijnych celów środowiskowych i klimatycznych, ochronę gatunków zgodnie z unijnymi dyrektywami „siedliskową” i „ptasią” na obszarach Natura 2000 oraz rozwój niebieskiej gospodarki, co będzie miało pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Program będzie oddziaływał na sytuację i rozwój regionalny poprzez działania ukierunkowane na podniesienie rentowności gospodarstw rybackich i innych podmiotów funkcjonujących w sektorze (tj. dywersyfikacja działalności czy inwestycje produkcyjne i pozaprodukcyjne), pobudzanie przedsiębiorczości na terenach zależnych od rybactwa oraz budowanie potencjału rozwojowego (m.in. przez zacieśnianie więzi kulturowych, promowanie dziedzictwa regionalnego, w tym unikatowych produktów regionalnych i popularyzację wiedzy na temat tradycji rybackich).
Zaprojektowane w ramach programu działania mające na celu: budowanie modelu działalności odpornej na zagrożenia (m.in. przez cyfryzację i rozwój e-handlu), przyczynianie się do budowania zdolności opartej na wiedzy (m.in. przez promowanie nowych metod organizacji produkcji) czy zapewnienie sprawnego systemu zbierania danych rybackich - będą wnosić wkład w rozwój informatyzacji.