Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Przestrzeganie zasad horyzontalnych

Instytucje oraz beneficjenci programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa (FER) są zobowiązani do przestrzegania horyzontalnych zasad równościowych:

  • zasady równości kobiet i mężczyzn,
  • zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami

oraz horyzontalnych warunków podstawowych:

  • stosowania Karty Praw Podstawowych,
  • stosowania Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych,

zgodnie z rozporządzeniem 2021/1060, w szczególności art. 9, 15 i 73 tego rozporządzenia.

Instytucje zaangażowane w realizację programu FER są zobowiązane do przestrzegania postanowień Karty Praw Podstawowych oraz Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych na każdym etapie realizacji programu, tj.: przygotowania, wdrażania, monitorowania, sprawozdawczości, ewaluacji, informacji, promocji oraz kontroli programu FER.

Beneficjenci są zobowiązania do przestrzegania ww. zasad na podstawie umowy o dofinansowanie w trakcie realizacji operacji.

Założeniem i celem programu FER jest dążenie do zapewnienia, aby produkty i usługi realizowane w ramach operacji współfinansowanej ze środków programu FER były dostępne dla wszystkich użytkowników/użytkowniczek, bez jakiekolwiek niedyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.

W operacjach realizowanych w ramach programu FER dopuszczalne jest uznanie operacji za neutralną wobec powyższych zasad i warunków horyzontalnych pod warunkiem, że wnioskodawca uzasadni to stanowisko, w szczególności w przypadkach, gdy produkty lub usługi nie mają swoich bezpośrednich użytkowników/użytkowniczek. Weryfikacja stanowiska wnioskodawcy należy do Instytucji Pośredniczącej.

Podstawy prawne:

  1. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej (Dz. Urz. UE L 231 z 30.06.2021, str. 159) (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32021R1060&qid=1697789075011),
  2. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej,
  3. Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021-2027 (Dz. U. poz. 1273) (Ustawa EFMRA (PDF 606 KB)),
  4. Umowa Partnerstwa na lata 2021-2027 (Umowa Partnerstwa na lata 2021-2027 (PDF 2 MB)),
  5. Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 6 czerwca 2016 r. (Karta Praw Podstawowych (PDF 802 KB)),
  6. Konwencja o Prawach Osób Niepełnosprawnych, sporządzona w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych (PDF 2 MB)),
  7. Wytyczne dotyczące realizacji zasad horyzontalnych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa (Wytyczne dotyczące realizacji zasad horyzontalnych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa).