Pytanie 1
Prowadzenie działalności połowowej przez beneficjenta pomocy w ramach działania 1.8.
W ramach działania 1.8 Tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej w pierwszej kolejności należy rozróżnić tych armatorów, którzy będą uczestniczyć w działaniu i tych, którzy zdecydują się w tym działaniu nie uczestniczyć.
Zgodnie z art. 21 ust. 7 rozporządzenia 2021/11391) w okresie tymczasowego zaprzestania działalności, cała działalność połowowa prowadzona przez dane statki lub danych rybaków zostaje faktycznie zawieszona.
Państwo członkowskie upewnia się, że statek lub rybak zaprzestał wszelkiej działalności połowowej w okresie tymczasowego zaprzestania działalności oraz że zapobieżono nadmiernej rekompensacie wynikającej z wykorzystywania statku do innych celów.
Powyższe oznacza, że statkiem rybackim uczestniczącym w działaniu Tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej nie można wykonywać rybołówstwa komercyjnego na jakimkolwiek obszarze – Zalewie Wiślanym, Zalewie Szczecińskim, Morzu Bałtyckim.
Natomiast armator statku, który nie bierze udziału w tymczasowym zaprzestaniu działalności połowowej, może prowadzić połowy innych niż objęte okresem ochronnym gatunków ryb. Dlatego:
- armator biorący udział w tymczasowym zaprzestaniu działalności połowowej, w związku z okresem ochronnym węgorza na Zalewie Wiślanym, nie może wystawiać jakichkolwiek narzędzi połowowych, a armator nie biorący udziału w tym działaniu może je wystawiać, z tym że w przypadku przyłowu węgorza jest on zobowiązany do jego niezwłocznego uwolnienia z powrotem do wody;
- armator posiadający specjalne zezwolenie połowowe na Zalew Wiślany i na Morze Bałtyckie, może zdecydować, czy chce uczestniczyć w działaniu tymczasowe zaprzestanie działalności w związku z okresem ochronnym węgorza na Zalewie Wiślanym lub troci na Morzu Bałtyckim;
- armator posiadający uprawnienia do połowów zarówno na Zalew Wiślany i na Morze Bałtyckie, który uczestniczy w tymczasowym zaprzestaniu działalności połowowej, nie może prowadzić statkiem rybackim biorącym udział w działaniu jakiejkolwiek działalności połowowej.
Pytanie 2
Czy można skorzystać z wakacji od ZUS, w czasie realizacji tymczasowego zawieszenia działalności połowowej?
Zwolnienie z opłacania składek ZUS jest przyznawane na podstawie wniosku rozpatrywanego i przyznawanego przez ZUS na zasadach określonych w ustawie z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz.863). Należy zwrócić uwagę, iż tzw. „Wakacje od ZUS” przysługują za jeden miesiąc w danym roku kalendarzowym i mogą z nich skorzystać jedynie przedsiębiorcy zrejestrowani w rejestrze CEiDG, prowadzący pozarolniczą jednoosobową działalność gospodarczą lub zatrudniający do 9 osób.Zwolnienie dotyczy tylko składek na własne ubezpieczenie przedsiębiorcy. To oznacza, że za czas zwolnienia należy płacić składki osób, które ubezpiecza przedsiębiorca (na przykład pracowników lub zleceniobiorców). Należy mieć na względzie, że skorzystanie z ww. zwolnienia nie jest równoznaczne z zawieszeniem działalności gospodarczej.
Zwolnienie z opłacania składek ZUS stanowi pomoc de minimis. W związku z czym, należy dysponować limitem pomocy de minimis co najmniej w wysokości sumy obowiązujących w danym miesiącu kalendarzowym składek na ubezpieczenia społeczne, za które ubiega się o zwolnienie.Przypominam, że kwota pomocy publicznej otrzymanej w okresie 3 minionych lat nie może przekroczyć 300 tys. euro.
W związku z powyższym uzyskanie wsparcia z tytułu zwolnienia z ZUS, nie ma wpływu na realizację tymczasowego zawieszenia działalności połowowej.