Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

PYTANIA I ODPOWIEDZI

2.5 Inwestycje w przetwórstwie

Pytanie 1

Aby uzyskać w ramach działania 2.5 Inwestycje w przetwórstwie (grupa operacji: Inwestycje) dofinansowanie na zakup regałów magazynowych, należy złożyć wniosek w naborze obejmującym inwestycje w zakresie, o którym mowa § 20 ust. 1 pkt 3-5 rozporządzenia do Priorytetu 2 (zakupowym) czy w naborze obejmującym inwestycje w zakresie, o którym mowa § 20 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia do Priorytetu 2 (budowlanym)?

Regały magazynowe stanowią wyposażenie zakładu przetwórczego służące do przechowywania i magazynowania produktów rybnych, zatem ich zakup może być dofinansowany w ramach naboru obejmującego operacje w zakresie, o którym mowa § 20 ust. 1 pkt 3-5 rozporządzenia do Priorytetu 2, (nabór wniosków w dniach 03-17.03.2025 r.).

Pytanie 2

Wnioskodawca planuje wprowadzić nowy produkt, którego dotychczas nie oferował. W związku z tym zaplanował inwestycję obejmującą zakup maszyn oraz budowę hali. W ramach naboru obejmującego grupę operacji: Inwestycje w zakresie, o którym mowa § 20 ust. 1 pkt 3-5 rozporządzenia do Priorytetu 2 chciałby uzyskać dofinansowanie zakupu maszyn. Następnie w ramach naboru obejmującego grupę operacji: Inwestycje w zakresie, o którym mowa § 20 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia do Priorytetu 2 chciałby uzyskać dofinansowanie na budowę hali.Czy w drugim z ww. naborów wnioskodawca ma szansę otrzymać 15 pkt za kryterium „Operacja polega na wprowadzeniu na rynek produktów rybnych lub usług charakteryzujących się nowością w porównaniu do już stosowanych przez Wnioskodawcę” (do zestawienia rzeczowo-finansowego będzie przedstawiona budowa hali)?

Tak. Jeżeli operacja polega na budowie hali, która będzie służyła do prowadzenia działalności przetwórczej lub usługowej, w której produkowane będą produkty rybne lub świadczone usługi nowe w stosunku do oferty sprzed realizacji operacji, to jest możliwość otrzymania 15 pkt za to kryterium. Jednakże należy podkreślić, że warunkiem koniecznym do tego, by operacja obejmująca swoim zakresem jedynie samą budowę hali spełniała powyższe kryterium, niezbędne jest zapewnienie, że wnioskodawca dysponuje (lub będzie dysponował) urządzeniami, maszynami służącymi do produkcji produktów rybnych lub usług charakteryzujących się nowością w porównaniu do już stosowanych przez wnioskodawcę. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że ocena takiej operacji pod kątem spełnienia przedmiotowego kryterium nastąpi po szczegółowej analizie przedłożonej dokumentacji potwierdzającej spełnienie tego kryterium oraz informacji zawartych we wniosku o dofinansowanie. Ocena taka dokonywana jest przed ustaleniem listy wniosków do oceny, o której mowa w § 6 ust. 6 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16.10.2023 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania i pomocy finansowej na realizacje operacji w ramach Priorytetów 1–4 objętych programem Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027.

Pytanie 3

Czy w ramach działania 2.5 Inwestycje w przetwórstwie można uzyskać dofinansowanie na zakup maszyn, urządzeń, linii technologicznych w przypadku, gdy w chwili ubiegania się o dofinansowanie wnioskodawca nie ma miejsca na posadowienie w zakładzie tych maszyn, urządzeń, linii technologicznych, a tym samym na moment przyznania pomocy nie ma możliwości ich uruchomienia?

Nie ma możliwości uzyskania dofinansowania na operację zakładającą zakup maszyn, urządzeń, linii technologicznych lub innego wyposażenia zakładu służącego do przetwarzania, przechowywania lub magazynowania produktów rybnych, jak również zakup np. oprogramowania komputerowego lub systemów teleinformatycznych, jeżeli wnioskodawca nie posiada miejsca na posadowienie, zamontowanie lub zainstalowanie planowanych do zakupu środków trwałych i systemów. Realizacja operacji nie polega jedynie na zakupie wyposażenia do zakładu, ale także na zamontowaniu i uruchomieniu nabytych maszyn, urządzeń, infrastruktury technicznej o czym będą stanowić zapisy umowy o dofinansowanie. 
Natomiast, gdy z opisu operacji we wniosku o dofinansowanie, uzasadnienia oraz załączonych do wniosku dokumentów (np. decyzji Powiatowego Lekarza Weterynarii zatwierdzającej nowy projekt technologiczny, uzyskane prawomocne pozwolenia na budowę, dokumentacja budowlana potwierdzająca rozpoczęcie prac budowlanych) będzie wynikało, że w trakcie realizacji operacji wnioskodawca jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem zapewnić możliwość posiadania budynku lub pomieszczeń przeznaczonych do posadowienia tych maszyn, urządzeń, linii technologicznych, zainstalowania oprogramowania komputerowego lub infrastruktury technicznej, to operacja taka może zostać dofinansowana. Jednakże ostateczna ocena możliwości przyznania dofinansowania na operację dokonana zostanie po szczegółowej analizie całości przedłożonej dokumentacji wniosku o dofinansowanie.

Pytanie 4 

Czy w ramach działania 2.5Inwestycje w przetwórstwie w zakresie, o którym mowa § 20 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia do Priorytetu 2, można wnioskować o dofinansowanie zakupu środków transportu zewnętrznego, dla których paliwem jest olej napędowy?

Tak. Przepisy rozporządzenia do priorytetu 2 nie wykluczają możliwości dofinansowania środków transportu zasilanych olejem napędowym lub benzyną. Niemniej należy zwrócić uwagę, że w ramach działania 2.6 Zmniejszenie oddziaływania przetwórstwa na środowisko można ubiegać się o dofinansowanie środków transportu o napędzie alternatywnym (np. elektrycznym).

Pytanie 5

Czy w ramach działania 2.5 Inwestycje w przetwórstwie w zakresie , o którym mowa § 20 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia do Priorytetu 2, będzie się kwalifikował do dofinansowania zakup środków transportu zewnętrznego o napędzie alternatywnym w tym także hybrydowym? Czy zakup takich środków możliwy jest tylko w ramach działania 2.6 Zmniejszenie oddziaływania przetwórstwa na środowisko?

Tak. Przepisy rozporządzenia dla Priorytetu 2 nie wykluczają możliwości dofinansowania środków transportu o napędzie alternatywnym, w tym także hybrydowym w ramach działania 2.5 Inwestycje w przetwórstwie (Grupa operacji: Inwestycje).

 

Pytanie 6

Jak należy interpretować kryterium nr 5 działania 2.5 Inwestycje w przetwórstwie: „Operacja dotyczy zakupu maszyn, urządzeń lub linii technologicznych przeznaczonych do pakowania produktów rybnych mających na celu poprawę warunków wprowadzania do obrotu produktów rybnych”. Czy kryterium to obejmuje jakiekolwiek maszyny i urządzenia (np. maszyna do patroszenia) lub linie technologiczne do pakowania przyczyniające się do poprawy warunków wprowadzania? Czy przeciwnie, zapis w całości odnosi się do maszyn, urządzeń, linii wyłącznie pakujących i wówczas należy przyjąć, że tylko tzw. „pakowaczki” poprawiają warunki wprowadzania? 

Powyższe kryterium dotyczy operacji obejmujących zakup zarówno maszyn i urządzeń, jak i całych linii technologicznych, które służą w zakładzie przetwórczym do pakowania produktów rybnych, mających jednocześnie na celu poprawę warunków wprowadzania do obrotu produktów rybnych (czyli wyposażenia zakładu służącego pakowaniu produktów). Przyznanie 15 pkt za spełnienie kryterium następuje wyłącznie wtedy, jeżeli operacja polega na zakupie urządzeń, maszyn i linii technologicznych, służących do pakowania produktów rybnych, o ile jednocześnie zostanie spełniony warunek, że operacja przyczyni się tym samym do poprawy warunków wprowadzania do obrotu produktów rybnych. Na przykład nowa linia do pakowania MAP i SKIN zastąpi w opakowaniu naturalne powietrze gazem lub mieszanką gazów, np. azotu i dwutlenku węgla. Sprawi to, że żywność pozostaje dłużej świeża, a producentom żywności zapewnia dostęp do szerszej grupy konsumentów i większego rynku zbytu. 

Pytanie 7

Czy w ramach naboru wniosków o dofinansowanie z działania 2.5 Inwestycje w przetwórstwie, w ramach którego dofinansowanie są operacje obejmujące zakres kosztów wymieniony w § 20 ust. 1 pkt 3-5, możliwym jest dofinansowanie wykonania pewnych prac budowlanych niezbędnych dla posadowienia, uruchomienia planowanego do zakupu urządzenia lub linii produkcyjnej (np. wykonanie fundamentów pod maszynę, przesunięcie/wyburzenie ścian działowych w zakładzie, poprowadzenie instalacji wodnej/kanalizacyjnej)?

Nie. W przypadku gdy operacja polega na zakupie maszyn i urządzeń, linii technologicznych,  bądź innego wyposażenia, które dla prawidłowego funkcjonowania wymagają wykonania prac budowlanych, koszty ich wykonania nie mogą wchodzić w zakres kosztów kwalifikowalnych. Zatem w przypadku konieczności wykonania takich prac, ich koszty powinny zostać w całości pokryte ze środków własnych wnioskodawcy. Operacje o charakterze budowlanym, tj. związane z budową budynków, rozbudową, nadbudową, przebudową, remontem połączonym z modernizacją budynków objęte są zakresem kosztów wyszczególnionych w § 20 ust.1 pkt 1-2 rozporządzenia dla Priorytetu 2.

Pytanie 8

Planuję ubiegać się o dofinansowanie zakupu linii technologicznej, która nie wymaga uzyskania zgód lub pozwoleń. Jednakże do jej prawidłowego zainstalowania i użytkowania w zakładzie wymagane jest wzmocnienie podłoża, na którym zostanie ona ustawiona oraz przeprowadzenie niewielkich prac budowalnych wewnątrz zakładu, które wykonam na własny koszt – prace budowlane wymagają zgłoszenia robót budowlanych, ale nie będą stanowić kosztów kwalifikowalnych operacji. Czy w opisanej sytuacji powinienem załączyć do wniosku o dofinansowanie zgłoszenie robót budowalnych wraz z oświadczeniem wnioskodawcy o braku sprzeciwu przez właściwy organ, jeżeli na zgłoszeniu nie ma adnotacji właściwego organu o braku sprzeciwu?

Tak. Sam zakup linii technologicznej nie wymaga zgody organu sprawującego nadzór budowlany, ale jeżeli do jego prawidłowego działania niezbędne jest przeprowadzenie prac budowlanych wymagających zgłoszenia do właściwego organu, to takie zgłoszenie wraz z oświadczeniem wnioskodawcy o braku sprzeciwu przez właściwy organ należy załączyć do wniosku o dofinansowanie (jeżeli na zgłoszeniu nie ma adnotacji właściwego organu o braku sprzeciwu). Bez znaczenia jest tu fakt, że przedmiotowe prace budowlane zostaną wykonane w całości ze środków własnych wnioskodawcy.

Pytanie 9

Stopa dyskontowa dla wniosków złożonych w roku 2024 wynosi 7,86%. Czy dla wniosków o dofinansowanie składanych w 2025 r. należy przyjąć taką samą wysokość stopy dyskontowej jak dla 2024 r.?

Wartość stopy dyskontowej jest aktualizowana co rok w kolejnych wersjach biznes planu. Na stronie internetowej programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa została zamieszczona kolejna wersja biznes planu, w której uwzględniono aktualną wartość stopy dyskontowej, tj. dla wniosków o dofinansowanie składanych w ramach naborów przeprowadzanych w roku 2025.

Pytanie 10

W przypadku, gdy w ramach działania 2.5 wnioskodawca złoży wniosek na zakup maszyny, natomiast w ramach działania 2.6 planuje zakupić instalację fotowoltaiczną (nabory prowadzone jednocześnie), konieczne jest uwzględnienie zakupu instalacji fotowoltaicznej w prognozie finansowej działania 2.5 w arkuszach „bez projektu” i analogicznie zakupu maszyny w prognozie finansowej 2.6 w arkuszu „bez projektu” (krzyżowo)?

Tak. W prognozach finansowych, będących częścią dokumentacji aplikacyjnej w ramach poszczególnych naborów wniosków o dofinansowanie, w zakładkach dotyczących analiz finansowych „bez projektu” należy ujmować wszystkie pozostałe zamierzenia inwestycyjne planowane w poszczególnych latach objętych analizą finansową. Zatem, jeżeli wnioskodawca w poszczególnych latach objętych prognozą finansową planuje inne inwestycje, to w zakładkach „bez projektu” należy je wszystkie uwzględnić, oczywiście poza tą, która jest przedmiotem wsparcia w ramach danego wniosku o dofinansowanie.

Pytanie 11

Czy w ramach działania 2.5 Inwestycje w przetwórstwie w przypadku zakupu używanych maszyn, urządzeń, koszt aktualizacji oprogramowania tej maszyny lub urządzenia (oryginalnie oprogramowanie w obcym języku – konieczność dostosowania do języka polskiego lub angielskiego), koszt ich przerobienia, instalacji w celu dostosowania ich do warunków panujących w zakładzie, są kwalifikowalne?

Tak. W przypadku zakupu maszyn i urządzeń używanych, koszt aktualizacji oprogramowania i dostosowania do systemów informatycznych / warunków panujących w zakładzie oraz koszty instalacji są także kwalifikowalne. Jednak muszą to być koszty bezpośrednio związane z daną maszyną i urządzeniem, które są wymagane w związku z zapewnieniem ich pełnej funkcjonalności w procesie przetwarzania produktów rybnych, w tym także koszty dostosowania do aktualnie posiadanego parku maszynowego lub linii produkcyjnych wykorzystywanych w zakładzie.

Pytanie 12

W jaki sposób należy udokumentować wartość rynkową używanej maszyny? Czy wymagana jest wycena rzeczoznawcy, czy też możliwe jest wykazanie wartości na podstawie np. wydruków z internetowych cenników, pokazujących, że nowa maszyna byłaby droższa o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent?

 Na etapie ubiegania się o pomoc udokumentowanie warunku, że wartość rynkowa używanej maszyny, urządzenia lub innego sprzętu nie przewyższa wartości nowych maszyn, urządzeń lub innego sprzętu, następuje poprzez przedstawienie dokumentów (wydruków, ofert, cenników) dotyczących nowego wyposażenia tego samego typu co planowane do zakupu używane wyposażenie.

Pytanie 13

Z dokumentacji konkursowej wynika, iż wynagrodzenia osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację operacji, obejmujące wynagrodzenie brutto oraz koszty ponoszone przez pracodawcę, mogą być uznane za koszty kwalifikowane. Jakie zadania w projekcie muszą pełnić te osoby – czy mogą to być osoby odpowiedzialne za realizację i dostawę urządzenia, czy też np. personel związany z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie?

Do kosztów kwalifikowalnych zaliczyć można koszty wynagrodzeń pracowników wnioskodawcy bezpośrednio zaangażowanych w realizację operacji, tj. m.in. biorących udział w przygotowaniu założeń do operacji, w przygotowaniu dokumentacji związanej z operacją, w pozyskiwaniu wykonawców, w rozliczeniu kosztów, przygotowujących wniosek o dofinansowanie wraz z całą jego dokumentacją itd. Nie zalicza się do kosztów kwalifikowalnych wynagrodzeń osób trzecich (wykonawców, dostawców) lub pracowników przedsiębiorstwa, którzy nie mają bezpośredniego udziału w przygotowaniu, realizacji i rozliczeniu operacji. Koszty wynagrodzeń personelu wnioskodawcy lub osób/podmiotów trzecich należy wliczyć w koszty pośrednie, które mogą stanowić do 7% wartości pozostałych kosztów kwalifikowalnych operacji. Informacje nt. kwalifikowalności kosztów pośrednich dla operacji realizowanych w ramach Priorytetów 1, 2, 3 i 4 programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa znajdują się na stronie programu – Link do informacji.

Pytanie 14

Czy pożyczka leasingowa może stanowić zewnętrzne źródło finansowania operacji? Jeśli tak, to czy wymagane jest przedstawienie promesy pożyczki, analogicznie jak w przypadku leasingu, czy też nie jest ona konieczna, tak jak w przypadku kredytu inwestycyjnego? Z dokumentacji konkursowej wynika, że w przypadku kredytu inwestycyjnego, ARiMR może zwrócić się o dostarczenie promesy w trakcie oceny projektu, jednak nie jest ona niezbędna w momencie składania wniosku o dofinansowanie.

Tak. Pożyczka leasingowa może stanowić zewnętrzne źródło finansowania operacji w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027. Należy jednak pamiętać, aby zabezpieczeniem takiej pożyczki nie było przewłaszczenie przedmiotu. Właścicielem przedmiotu operacji, który finansowany jest ze środków pochodzących z pożyczki, przez okres realizacji operacji oraz w trakcie okresu związania celem, musi być wnioskodawca. Jednocześnie należy pamiętać, że do kosztów kwalifikowalnych nie zalicza się odsetek, marży ani innych opłat związanych z udzieleniem takiej pożyczki. Na etapie ubiegania się o pomoc przedstawienie promesy pożyczki nie jest konieczne, niemniej jednak Agencja zastrzega sobie prawo, że w przypadku wątpliwości co do możliwości otrzymania przez wnioskodawcę pożyczki, może w trakcie oceny wniosku o dofinansowanie poprosić o dostarczenie promesy jej otrzymania.

Pytanie 15

Jakie dokumenty należy przedłożyć wraz z wnioskiem o dofinansowanie w celu potwierdzenia, że operacja spełnia dane kryterium w ramach działania 2.5 Inwestycje w przetwórstwie w ramach grupy operacji Inwestycje?

Przepisy rozporządzenia dla Priorytetu 2 w zakresie działania 2.5 Inwestycje w przetwórstwie w ramach grupy operacji Inwestycje nie przewidują wzoru załącznika ani nie wskazują literalnie jakie dokumenty należy złożyć w celu wykazania spełnienia przez operację poszczególnych kryteriów. Niemniej jednak poniżej wskazujemy przykładowe dokumenty, które mogą stanowić potwierdzenie osiągnięcia poszczególnych kryteriów:

  • Operacja ma na celu poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy w zakładzie przetwórczym -np.:
    - opinia/stanowisko inspektora BHP w zakładzie,
    - opinia zewnętrznego organu właściwego w zakresie oceny BHP w zakładach,
    - dokumentacja techniczna obecnie użytkowanych maszyn i urządzeń oraz planowanych do zakupu jednoznacznie wskazująca na czynniki przyczyniające się do poprawy warunków BHP;
  • Operacja zakłada modernizację procesów technologicznych - np.:
    - opinia / stanowisko zewnętrznej instytucji właściwej w zakresie oceny stosowanych technologii,
    - opinia autorytetu w dziedzinie technologii;
    - kalkulacja własna wnioskodawcy oparta na dokumentacji technicznej,
    - dokumentacja techniczna obecnie użytkowanych maszyn i urządzeń oraz planowanych do zakupu wskazująca na czynniki, parametry techniczne przyczyniające się do modernizacji lub unowocześnienia procesów technologicznych w kierunku wydajności pracy i produktu, wraz z uzasadnieniem wnioskodawcy;
  • Operacja dotyczy zagospodarowania części ryb niewykorzystanych do produkcji podstawowego asortymentu przez wytworzenie z nich konsumpcyjnego produktu rybnego - np.:
    - karty produktów wskazujące na wykorzystanie jako surowiec do wytworzenia tych produktów niewykorzystane części ryb,
    - kalkulacje własne wnioskodawcy wskazujące na rodzaj i tonaż dotychczas sprzedawanych nieprzetwarzanych części ryb, które stanowiły odpad w zakładzie w porównaniu z analogicznym  zestawieniem po realizacji operacji,
    - zestawienie sprzedawanych / utylizowanych części ryb (odpadów) przed i po realizacji operacji;
  • Operacja polega na wprowadzeniu na rynek produktów rybnych lub usług charakteryzujących się nowością w porównaniu do już stosowanych przez wnioskodawcę - np.:
    - zestawienie asortymentu produkowanego przed i po realizacji operacji,
    - wydruki z systemów ewidencji towarów, faktury sprzedaży nowego asortymentu,
    - zrzuty ze strony internetowej informujące o wprowadzeniu nowych / udoskonalonych produktów rybnych lub usług;
  • Operacja dotyczy zakupu maszyn, urządzeń lub linii technologicznych przeznaczonych do pakowania produktów rybnych mających na celu poprawę warunków wprowadzania do obrotu produktów rybnych - np.:
    - opinia/stanowisko zewnętrznej instytucji właściwej w zakresie oceny stosowanych technologii pakowania,
    - opinia autorytetu w dziedzinie technologii pakowania,
    - kalkulacja własna wnioskodawcy oparta na dokumentacji technicznej,
    - dokumentacja techniczna obecnie użytkowanych maszyn, urządzeń, linii technologicznych oraz tych planowanych do zakupu wskazująca na czynniki, parametry techniczne przyczyniające się do poprawy warunków wprowadzania do obrotu wytworzonych w zakładzie produktów, wraz z uzasadnieniem wnioskodawcy.

Jednocześnie zwracamy uwagę, że ocena spełnienia kryteriów dokonywana jest także na podstawie informacji zawartych we wniosku o dofinansowanie (uzasadnienie wyboru kryteriów, opis projektu, opis zadań, budżet projektu). Informacje zawarte w załącznikach powinny być spójne z danymi zawartymi we wniosku (uzasadnienie wyboru kryterium, opis projektu, opis zadania, budżet projektu) oraz pozostałych załącznikach (dokumenty potwierdzające planowane koszty operacji).

Pytanie 16

Czy do kosztów kwalifikowalnych w przypadku działania 2.5 Inwestycje w przetwórstwie zalicza się koszty poniesione przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie?

Do kosztów kwalifikowalnych operacji zalicza się również koszty poniesione przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie, ale nie wcześniej niż od dnia 1 stycznia 2021 r, pod warunkiem, że operacja nie została fizycznie ukończona lub w pełni wdrożona przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Pytanie 17

Czy w programie Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027 punkty za kryteria wyboru operacji nadawane są analogicznie jak w Programie Operacyjnym  „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020, czyli na podstawie deklaracji wnioskodawcy?

Nie. Punkty za kryteria wyboru operacji nadawane są przez Agencję, w wyniku oceny złożonego wniosku o dofinansowanie i załączonej do niego dokumentacji. Sama deklaracja wnioskodawcy, niemająca odzwierciedlenia w informacjach zawartych we wniosku i w załącznikach, nie może być podstawą przyznania punktów. Dlatego też we wzorach wniosków wprowadzono pole „uzasadnienie wyboru kryterium”, w którym należy szczegółowo uzasadnić spełnianie wybranych kryteriów wyboru lub wskazać sekcję/komponent wniosku o dofinansowanie (np. opis projektu) potwierdzający spełnienie kryterium. W uzasadnieniu należy również wymienić dołączane do wniosku o dofinansowanie dokumenty lub oświadczenia (załączniki) potwierdzające spełnienie danego kryterium.
Informacje podane w polu „uzasadnienie wyboru kryterium”, we wszystkich sekcjach wniosku o dofinansowanie i załączonych dokumentach powinny być spójne.

Pytanie 18

Czy dokumenty potwierdzające spełnianie danego kryterium można uzupełnić po złożeniu wniosku o dofinansowanie?

Nie. Na etapie oceny kryteriów wyboru operacji (tj. przed dniem zamieszczenia na stronie programu listy wniosków do dalszej oceny) wnioskodawca nie ma możliwości dokonywania zmian we wniosku o dofinansowanie. Nie jest też wzywany do składania wyjaśnień i uzupełnień. Ocena kryteriów wyboru operacji dokonywana jest przez Agencję na podstawie pierwotnego wniosku o dofinansowanie oraz załączonych do niego dokumentów i ma na celu wybranie do dalszej oceny projektów/inwestycji najlepiej przygotowanych do realizacji.
W celu umożliwienia potencjalnym wnioskodawcom przygotowania się do naboru, w szczególności w zakresie skompletowania wymaganych dokumentów, których uzyskanie może zająć wiele tygodni/miesięcy, na stronie internetowej programu zamieszczony jest harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie.

Pytanie 19

Czy w trakcie realizacji operacji możliwa jest zmiana projektu powodująca zmianę kryterium, za które Agencja przyznała punkty (np. zmiana z kryterium „Operacja ma na celu poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy w zakładzie przetwórczym” na kryterium „Operacja zakłada modernizację procesów technologicznych”)?

Nie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zmiana projektu nie może powodować zmiany kryteriów wyboru operacji, które zostały spełnione na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie i za spełnienie których Agencja przyznała punkty. 

Pytanie 20

Na jakiej podstawie Agencja ocenia, że operacja wymaga zgód formalnych i przyznaje 0 pkt za kryterium „zaawansowanie administracyjne projektu – nie dokonano wymaganych zgłoszeń lub nie uzyskano wymaganych zgód, decyzji lub pozwoleń” (dotyczy grupy operacji: Innowacje w przetwórstwie)?

Agencja ocenia, czy realizacja planowanej operacji wymaga zgód formalnych (np. pozwolenie na budowę, zgłoszenie robót budowlanych, pozwolenie wodnoprawne) na podstawie informacji zawartych we wniosku o dofinansowanie i załączonej do niego dokumentacji (uzasadnienie wyboru kryterium, opis projektu, zadania, budżet projektu, kosztorys inwestorski, dokumenty potwierdzające planowane koszty operacji), w oparciu o przepisy Prawa budowlanego i Prawa wodnego.
Jeżeli operacja wymaga dokonania zgłoszeń lub uzyskania zgód formalnych, a wnioskodawca nie przedłożył załączników potwierdzających dopełnienie wymaganych formalności do otrzymania punktów za kryterium wyboru operacji:

  • wniosek o wydanie pozwolenia na budowę wraz z potwierdzeniem jego złożenia, decyzja lokalizacyjna i pozwolenie wodnoprawne (jeżeli jest wymagane);
  • prawomocne pozwolenie na budowę wraz z adnotacją właściwego organu, że decyzja jest ostateczna/prawomocna;
  • zgłoszenie robót budowlanych z adnotacją o braku sprzeciwu;  

lub załączone dokumenty dotyczą innej inwestycji (lub inwestycji o mniejszym zakresie rzeczowym) niż wskazana we wniosku o dofinansowanie i pozostałej dokumentacji (opis projektu, zadania, budżet projektu, miejsce realizacji operacji, kosztorys), Agencja przyzna 0 pkt
Samo oświadczenie wnioskodawcy o posiadaniu zgód formalnych nie stanowi dokumentu potwierdzającego zaawansowanie administracyjne operacji.

Pytanie 21

Na jakiej podstawie Agencja ocenia, że operacja nie wymaga zgód lub pozwoleń i przyznaje 15 pkt za kryterium „zaawansowanie administracyjne projektu – operacja nie wymaga uzyskania zgód lub pozwoleń” (dotyczy grupy operacji: Innowacje w przetwórstwie)?

Agencja ocenia, czy planowana operacja wymaga zgód formalnych (pozwolenie na budowę, zgłoszenie robót budowlanych, pozwolenie wodnoprawne) na podstawie informacji zawartych we wniosku o dofinansowanie i załączonej do niego dokumentacji (uzasadnienie wyboru kryterium, opis projektu, zadania, budżet projektu, kosztorys inwestorski, dokumenty potwierdzające planowane koszty operacji), w oparciu o przepisy Prawa budowlanego i Prawa wodnego.
To na wnioskodawcy spoczywa obowiązek wykazania/udowodnienia, że operacja nie wymaga zgód formalnych, a samo oświadczenie wnioskodawcy nie stanowi dokumentu potwierdzającego zaawansowanie administracyjne operacji.
Dlatego w przypadku robót budowlanych, w tym robót ziemnych, dla których co do zasady przewidywane jest uzyskanie zgód formalnych, wnioskodawca może załączyć do wniosku o dofinansowanie szczegółowy opis zakresu zamierzenia inwestycyjnego wraz z potwierdzeniem przez właściwy organ (organ administracji architektoniczno-budowlanej, odpowiednia jednostka Wód Polskich), że planowana inwestycja nie wymaga zgód formalnych takich, jak pozwolenie na budowę, zgłoszenie robót budowlanych, pozwolenie wodnoprawne. Dodatkowo charakter operacji (opis projektu, zadania, budżet projektu, miejsce realizacji operacji, kosztorys) musi jednoznacznie wskazywać, że dokument wydany przez organ administracji architektoniczno-budowlanej lub jednostkę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie na pewno dotyczy planowanej inwestycji.

Pytanie 22

Uzyskałem warunki zabudowy dla planowanej inwestycji i zamierzam ubiegać się o dofinansowanie w ramach naboru wniosków w ramach grupy operacji Innowacje w przetwórstwie w ramach działania 2.5 Inwestycje w przetwórstwie. Czy otrzymam 5 pkt za kryterium „zaawansowanie administracyjne projektu - wydano decyzję lokalizacyjną i pozwolenie wodnoprawne, jeżeli jest wymagane, a także złożono wniosek o wydanie pozwolenia na budowę”?

Nie. Agencja przyzna 5 pkt za kryterium - „zaawansowanie administracyjne projektu - wydano decyzję lokalizacyjną i pozwolenie wodnoprawne, jeżeli jest wymagane, a także złożono wniosek o wydanie pozwolenia na budowę” - w przypadku, gdy operacja wymaga pozwolenia na budowę oraz:

  • do wniosku o dofinansowanie załączono wniosek o wydanie pozwolenia na budowę wraz z potwierdzeniem jego złożenia, decyzję lokalizacyjną i pozwolenie wodnoprawne (jeżeli jest wymagane) lub
  • do wniosku o dofinansowanie załączono nieprawomocne pozwolenie na budowę.

Dodatkowo charakter operacji (opis projektu, zadania, budżet projektu, miejsce realizacji operacji, kosztorys) musi jednoznacznie wskazywać, że złożony wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, decyzja lokalizacyjna oraz pozwolenie wodnoprawne (jeżeli jest wymagane) dotyczy planowanej inwestycji.
Jeżeli wnioskodawca przedłoży jedynie pierwszą stronę wniosku o wydanie pozwolenia na budowę lub dokument niekompletny, z którego nie będzie jasno wynikać, że dotyczy inwestycji opisanej we wniosku o dofinansowanie, punkty nie zostaną przyznane.

Powyższe kryterium umożliwia przyznanie punktów operacjom, w których wydano pozwolenia na budowę, ale jeszcze nie stały się one prawomocne.

Pytanie 23

Posiadam prawomocne pozwolenie na budowę i planuję złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach grupy operacji Innowacje w przetwórstwie w ramach działania 2.5 Inwestycje w przetwórstwie. Czy mogę być pewien, że otrzymam 15 pkt za kryterium „zaawansowanie administracyjne projektu – wydano prawomocne pozwolenie na budowę”?

Agencja przyzna 15 pkt za kryterium „zaawansowanie administracyjne projektu – wydano prawomocne pozwolenie na budowę”, jeżeli operacja wymaga pozwolenia na budowę i do wniosku o dofinansowanie załączono pozwolenie na budowę opatrzone adnotacją właściwego organu, że decyzja jest ostateczna/prawomocna.
Dodatkowo charakterystyka operacji (opis projektu, zadania, budżet projektu, miejsce realizacji operacji, kosztorys) musi jednoznacznie potwierdzać, że złożone pozwolenie na budowę dotyczy planowanej inwestycji.
Uwaga! Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem trzech lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub gdy budowa została przerwana na czas dłuższy niż trzy lata. Dlatego, jeżeli do wniosku o dofinansowanie załączono pozwolenie na budowę wydane co najmniej trzy lata przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie, należy wykazać, że decyzja jest nadal ważna, np. przez załączenie wyciągu (kopii) z dziennika budowy potwierdzającego rozpoczęcie robót budowlanych lub protokołu odbioru częściowego robót budowlanych.
Jeżeli wnioskodawca:

  • Załączy do wniosku jedynie pierwszą stronę pozwolenia na budowę lub pozwolenie niekompletne lub pozwolenie, z którego nie będzie jasno wynikać, że dotyczy inwestycji opisanej we wniosku o dofinansowanie (opis, projektu, zadania, budżet projektu, miejsce realizacji operacji, kosztorys), Agencja przyzna 0 pkt.
  • Załączy do wniosku pozwolenie na budowę bez adnotacji właściwego organu potwierdzającego prawomocność decyzji i potwierdzenie prawomocności decyzji nie będzie możliwe na podstawie posiadanej przez Agencję dokumentacji, Agencja przyzna 5 pkt za kryterium „zaawansowanie administracyjne projektu - wydano decyzję lokalizacyjną i pozwolenie wodnoprawne, jeżeli jest wymagane, a także złożono wniosek o wydanie pozwolenia na budowę”.

Samo oświadczenie wnioskodawcy o posiadaniu pozwolenia na budowę nie stanowi dokumentu potwierdzającego zaawansowanie administracyjne operacji.

 Pytanie 24

Planuję złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji wymagającej zgłoszenia robót budowlanych w ramach grupy operacji Innowacje w przetwórstwie w ramach działania 2.5 Inwestycje w przetwórstwie. W jaki sposób mam potwierdzić, że do zgłoszenia nie wniesiono sprzeciwu, aby otrzymać 15 pkt za kryterium „zaawansowanie administracyjnej projektu – dokonano zgłoszenia robót budowlanych i do zgłoszenia nie wniesiono sprzeciwu”?

Do wniosku o dofinansowanie należy załączyć zgłoszenie budowy lub innych robót budowlanych wraz z potwierdzeniem jego złożenia, a także:

  • adnotację właściwego organu o niewniesieniu sprzeciwu do zgłoszenia lub
  • pisemne oświadczenie wnioskodawcy, że organ administracji architektoniczno-budowlanej, do której zostało złożone zgłoszenie, nie wniósł sprzeciwu do zgłoszenia.

Uwaga! Termin na wniesienie sprzeciwu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej wynosi 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia budowy. Oświadczenie wnioskodawcy musi być sporządzone po upływie terminu na wniesienie sprzeciwu!
Dodatkowo charakter operacji (opis projektu, zadania, budżet projektu, miejsce realizacji operacji, kosztorys) musi jednoznacznie wskazywać, że złożone zgłoszenie budowy lub innych robót budowlanych dotyczy planowanej inwestycji.
Jeżeli wnioskodawca:

  • Załączy do wniosku o dofinansowanie jedynie pierwszą stronę zgłoszenia lub zgłoszenie niekompletne, z którego nie będzie jasno wynikać, że dotyczy inwestycji opisanej we wniosku o dofinansowanie – Agencja przyzna 0 pkt.
  • Załączy do wniosku o dofinansowanie zgłoszenie budowy lub innych robót budowlanych bez adnotacji właściwego organu o niewniesieniu sprzeciwu i wnioskodawca nie złoży oświadczenia o niewniesieniu sprzeciwu przez właściwy organ – Agencja przyzna 0 pkt.
  • Załączy do wniosku o dofinansowanie zgłoszenie budowy lub innych robót budowlanych i wnioskodawca złoży oświadczenie o niewniesieniu sprzeciwu przez właściwy organ, a w dniu wystawienia oświadczenia nie upłynął jeszcze termin na złożenie sprzeciwu – Agencja przyzna 0 pkt.

Pytanie 25

W zaplanowanej operacji (dotyczy grupy operacji: Innowacje w przetwórstwie) zamierzam wybudować dwa budynki: budynek socjalny, na który uzyskałem już prawomocne pozwolenie na budowę oraz budynek, w którym odbywać się będzie produkcja, będący w fazie projektowania. Czy za kryterium wyboru operacji „zaawansowanie administracyjne projektu” otrzymam 15 pkt ze względu na fakt, że posiadam prawomocne pozwolenie na budowę jednego z budynków?

Nie. Kryterium - zaawansowanie administracyjne projektu należy rozpatrywać w odniesieniu do całego zakresu operacji. Aby uzyskać 15 pkt w przypadku operacji wymagających uzyskania pozwolenia na budowę, należy w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie okazać prawomocne pozwolenia na budowę każdego z projektowanych budynków.
W opisanym wyżej przypadku wnioskodawca nie otrzyma punktów za to kryterium, ponieważ nie uzyskał jeszcze wymaganych zgód na budowę budynku gospodarczego.