Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

W celu ułatwienia udziału w konkursie na wybór lokalnych strategii rozwoju (LSR) w Priorytecie 3. programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027, publikujemy poniżej odpowiedzi na pytania skierowane do IZ w związku z konkursem.

Zgodnie z ogłoszeniem o konkursie, dodatkowych informacji związanych z konkursem udziela Departament Rybołówstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pod nr. tel. 22 623 29 72 lub pod adresem e-mail sekretariat.DR@minrol.gov.pl.

Pytanie 1

Czy w składzie organu decyzyjnego obowiązywać będzie limit osób reprezentujących sektor publiczny? Do tej pory było to mniej niż 30% składu organu decyzyjnego. Czy taki zapis obowiązuje czy jest nieaktualny?

Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia dotyczącego kryteriów wyboru, w kryterium 2 zostały opisane warunki jakie należy spełnić aby otrzymać punkty w przypadku reprezentatywności składu organu decyzyjnego. W kryterium tym mowa jest wyłącznie o punktowaniu takiej LSR, która będzie zakładała spełnienie warunku posiadania co najmniej 30% i nie więcej niż 50% składu organu decyzyjnego reprezentowanego przez przedstawicieli sektora rybackiego.

Jednocześnie Regulamin konkursu na wybór LSR w § 9 ust. 2 ust. 3 pkt 2 lit. e precyzuje, iż RLGD winno posiadać organ decyzyjny będący organem, do którego wyłącznej kompetencji należą rozstrzygnięcia, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o EFMRA, albo w statucie RLGD przewidziano, że rozstrzygnięcia te należą do kompetencji zarządu, a ponadto w organie realizującym powyższe rozstrzygnięcia żaden sektor, nie posiada więcej niż 49% praw głosu.

Wnioskując z powyższego, spełnienie warunku posiadania co najmniej 30% dotyczy tylko przypadku składu organu decyzyjnego reprezentowanego przez przedstawicieli sektora rybackiego. Natomiast w przypadku sektora publicznego mowa jest wyłącznie o tym, że nie może on posiadać więcej niż 49% praw głosu.

Pytanie 2

Jakie operacje należy rozumieć pod pojęciem „inwestycje” zawartym w rozporządzeniu o Priorytecie 3.?

Rozporządzenie o Priorytecie 3.posługuje się pojęciem „inwestycje”, jednak ustawodawca nie chcąc zawężać możliwości realizowania różnego typu operacji przez potencjalnych Beneficjentów, pozostawił szerokie spektrum interpretacji tego pojęcia. Ponadto, biorąc pod uwagę, że analogiczne pojęcie stosowanie było na w poprzednim okresie programowania, IZ proponuje odwołanie się do bogatych doświadczeń wynikających z wdrażania PO „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020, w szczególności do aktów prawnych regulujących wdrażanie Priorytetu 4. ww. Programu. Biorąc pod uwagę powyższe, pojęcie inwestycja można rozumieć jako budowę, roboty budowlane, przebudowę lub remont obiektu budowlanego, w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, lub zakupu narzędzi i urządzeń lub innego wyposażenia technicznego.

Pytanie 3

Czy IZ dopuszcza możliwość wykorzystania w głosowaniach środków komunikacji elektronicznej m.in. przy tworzeniu regulaminu prac Rady oceniającej wnioski o dofinansowanie?

Przepisy z zakresu Priorytetu 3. programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021–2027 nie ograniczają technicznych metod prowadzenia prac przez organy Grupy, w związku z czym IZ nie widzi przeciwskazań, aby np. w głosowaniach nad oceną wniosków o dofinansowanie zastosować środki komunikacji elektronicznej.Kwestia ta powinna zostać jednak jednoznacznie uregulowana we właściwych dokumentach wewnętrznych Stowarzyszenia.

Pytanie 4

IRŚ nie posiada danych odnośnie wartości produkcji sektora śródlądowego tak aby przypisać dane przedsiębiorstwo i wartość jego produkcji do danej gminy. W danych w sprawozdaniach RRW jest adres deklarowany siedziby i tam zapisana jest wartość produkcji. Dodatkowo są duże jeziora i zbiorniki wodne które znajdują się na terenie kilku gmin. Jedyne dane pomocne jakie posiada RRW 22-23 pozwoli obiekt akwakultury powiązać z terenem województwa nie gminy, jeżeli jest inny niż adres siedziby. Czy możliwe jest uproszczenie oświadczenia dotyczącego wartości produkcji sektora rybackiego stanowiącego załącznik nr 5 do Regulaminu konkursu na wybór LSR w ramach FER 2021-2027 w taki sposób aby LGR były zobowiązane podać tylko wartość ogółem produkcji sektora rybackiego na swoim terenie?

Biorąc pod uwagę postulaty strony społecznej, a także w oparciu o ustalenia z właściwymi instytutami naukowymi, dokonano weryfikacji i modyfikacji części wzoru oświadczenia dotyczącego wartości produkcji. W efekcie, niezbędne będzie wskazanie w nim przez RLGD odpowiednio: nazwy podmiotów prowadzących produkcję na obszarze danej gminy, gminy, na obszarze której prowadzona jest produkcja oraz zbiorczej wartości produkcji za rok 2021 na obszarze danej gminy.

Należy jednak zwrócić uwagę, że podmiotem sporządzającym oświadczenie jest RLGD, a jego potwierdzenie jest rolą Instytutu.

W kwestii wyliczania wartości produkcji w przypadku podmiotów, które mają zarejestrowaną działalność w innym miejscu niż położenie obiektu akwakultury, to taki obiekt, w przypadku gdy znajduje się na terenie funkcjonowania RLGD należy zaliczyć do podmiotów dla których wylicza się wartość produkcji sprzedanej sektora rybackiego na obszarze realizacji LSR za rok 2021.

Pytanie 5

Na terenie LGR działa Gospodarstwo Rybackie PZW, które prowadzi działalność na obszarze dwóch województw. Czy możliwe jest aby Gospodarstwo PZW należało do dwóch lub trzech LGR i wszystkie grupy wykazywały to gospodarstwo jako podmiot prowadzący działalność rybacką? Wielkość produkcji tego podmiotu byłaby podzielona według gmin należących do poszczególnych LGR.

W ocenie IZ, biorąc pod uwagę strukturę organizacyjną PZW (zarząd i okręgi) jednostka PZW może być członkiem tylko jednego stowarzyszenia tj. jednej RLGD, na której terenie znajduje się większa część powierzchni obwodu rybackiego. Takie rozwiązanie podyktowane jest m.in. prawodawstwem z zakresu rybactwa śródlądowego dotyczącym właściwości miejscowej w odniesieniu do podmiotów odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w zarządzaniu wodami, jak również w zakresie sprawozdawczości statystycznej (art. 18 ustawy o rybactwie śródlądowym). Dodatkowo w instrukcji formularza statystycznego RRW-23 znajduje się następujące wyjaśnienie: „jeżeli użytkowane obwody rybackie są położone w więcej niż jednym województwie, należy wypełnić dla każdego województwa osobny kwestionariusz” oraz „w przypadku, gdy obwód rybacki położony jest na obszarze więcej niż jednego województwa, wówczas należy obwód ten zaliczyć do tego województwa, na którego terytorium znajduje się największa powierzchnia obwodu".

W przypadku obliczania wielkości produkcji ww. podmiotu posiadającego obwody rybackie i obiekty na terenie dwóch RLGD, winno się wskazać odpowiednio wielkość produkcji z obwodów rybackich i obiektów akwakultury zlokalizowanych na obszarze realizacji LSR przez daną grupę. W przypadku produkcji w obwodach rybackich dana RLGD powinna wykazać produkcję z tych obwodów, których większa część znajduje się na jej terenie. W przypadku obiektów akwakultury decydować będzie położenie konkretnego obiektu akwakultury. Takie rozwiązanie podyktowane jest m.in. prawodawstwem z zakresu rybactwa śródlądowego dotyczącym właściwości miejscowej w odniesieniu do podmiotów odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w zarządzaniu wodami, jak również w zakresie sprawozdawczości statystycznej.

Pytanie 6

Jezioro znajduje się na terenie Parku Narodowego i stanowi wodny obręb ochronny. Czy Park Narodowy możemy zaliczyć do przedstawicieli sektora rybackiego?

W załączniku do rozporządzenia dotyczącego kryteriów wyboru, w zakresie kryterium 3 wskazana została definicja przedstawicieli sektora rybackiego. Powyższe w sposób enumeratywny wskazuje jakie podmioty można zakwalifikować jako przedstawicieli sektora rybackiego. Zatem jeżeli możliwe jest wykazanie, że Park Narodowy, zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym kryteriów wyboru(1), jest podmiotem np. uprawnionym do chowu, hodowli lub połowu ryb, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o rybactwie śródlądowym, lub podmiotem wykonującym działalność gospodarczą oznaczoną kodem 03.22.Z Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych lub kodem 03.12.Z Rybołówstwo w wodach śródlądowych, zgodnie z klasyfikacją w Polskiej Klasyfikacji Działalności, to wówczas taki podmiot uznać można za wpisujący się w definicję kryterium 3 rozporządzenia dotyczącego kryteriów wyboru.

Pytanie 7

Czy brak osiągnięcia minimalnej liczby punktów w kryterium dotyczącym wartości produkcji sektora rybackiego dla obszaru objętego realizacją LSR musi powodować odrzucenie LSR.

Minimalną punktację określa rozporządzenie dotyczące kryteriów wyboru.Odnośnie uzasadnienia wymaganego minimalnego poziomu punktów w kryterium dotyczącym wartości produkcji sektora rybackiego dla obszaru objętego realizacją LSR, należy wskazać, iż celem konkursu jest wybór grup, które są stricte związane z produkcją i tradycją rybacką. Biorąc pod uwagę fakt, iż strategie finansowane będą z funduszu rybackiego i ograniczone są środki na ich realizację, planowane jest że grupy nie będą obejmowały swoimi strategiami obszaru całej Polski, lecz winny funkcjonować na terenach tradycyjnie rybackich, zależnych od rybactwa, stąd taki nacisk na wskaźniki gospodarcze związane z „rybackością”. W związku z tym przyjęto kryterium minimalnej ilości punktów za wartość produkcji sektora rybackiego jako warunek niezbędny dla możliwości uzyskania dofinansowania.

Pytanie 8

Czy uchwały gmin podjęte w 2015 r. o przystąpieniu do stowarzyszenia, będą aktualne i nie trzeba będzie ich zmieniać? Czy uchwały gminy podjęte w 2009 r. o przystąpieniu do stowarzyszenia są aktualne i nie trzeba będzie ich zmieniać?

Uchwały gmin, które dotyczą członkostwa w Stowarzyszeniu nie powinny budzić wątpliwości co do zakresu i czasu udziału gminy. Jeżeli w treści uchwała rady gminy zawiera powołanie się na ustawę o RLKS, której stosowanie jest wprost wyłączone w stosunku do realizacji aktualnego Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury lub też powołanie się na dotyczącą wyłącznie poprzedniego okresu programowania ustawę o wspieraniu zrównoważonego sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Rybackiegolub powołanie się wyłącznie na nazwę Europejskiego Funduszu Rybackiego, który obowiązywał w perspektywie finansowej 2014-2020, to należy wskazać, iż takie uchwały powinny zostać zaktualizowane w celu ponownego potwierdzenia członkostwa. W związku z powyższym, w przypadku sporządzania nowej uchwały proponuje się powoływanie wyłącznie na ustawę o samorządzie gminnym) albo też wskazanie w uchwałach nazwy nowego funduszu (Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury).

W nawiązaniu do powyższej odpowiedzi Instytucja Zarządzająca załącza poniższe uzupełnienie.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że stanowisko to ma najistotniejsze znaczenie dla Grup nowo powstających lub takich, które uległy przekształceniu w związku z przygotowywaniem nowych strategii rybackich, w tym objęły obszar nowych gmin. W przypadku zaś Grup już istniejących, których gminy są często członkami-założycielami lub przystąpiły do Stowarzyszenia w poprzednim okresie programowania lub w związku z podjęciem realizacji aktualnych strategii w ramach RLKS, to jeśli aktualne uchwały pochodzą z tego okresu istnienia danego stowarzyszenia, nie jest konieczne przedkładanie nowych uchwał o przystąpieniu do stowarzyszenia.

Jednak w celu uniknięcia wątpliwości co do ich aktualności, grupa powinna dysponować np. pisemną informacją od gminy wyrażającą wolę dalszej kontynuacji członkostwa w stowarzyszeniu, które będzie realizować strategię rybacką. Wówczas w ocenie IZ taka dokumentacja nie będzie budzić wątpliwości co do aktualności członkostwa gminy w stowarzyszeniu. Ponadto uprzejmie informuję, że na obecnym etapie postępowania konkursowego Instytucja Zarządzająca nie dokonuje oceny konkretnych dokumentów, które będą przedkładane w konkursie na wybór LSR.

Pytanie 9

Czy małżonka rybaka, który składa corocznie RRW-22 i posiada pozwolenie wodnoprawne i numer weterynaryjny, ale na swoje imię i nazwisko, może być zaliczona w skład organu decyzyjnego jako przedstawiciel sektora rybackiego?

Rozporządzenie dotyczące kryteriów wyboruwymaga określonej reprezentacji ze strony przedstawicieli sektora publicznego, społecznego, gospodarczego i sektora rybackiego. Na potrzeby ustalania reprezentatywności organu decyzyjnego, za przedstawicieli sektora rybackiego uznaje się: armatora statku rybackiego o polskiej przynależności, na który została wydana licencja w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim, która nie została zawieszona albo cofnięta zgodnie z przepisami tej ustawy, lub podmiot prowadzący na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej chów lub hodowlę organizmów morskich, któremu wydano zezwolenie, o którym mowa w art. 97 ustawy z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim, lub uprawnionego do chowu, hodowli lub połowu ryb, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym, lub podmiot wykonujący działalność gospodarczą oznaczoną kodem 03.22.Z Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych lub kodem 03.12.Z Rybołówstwo w wodach śródlądowych, zgodnie z klasyfikacją w Polskiej Klasyfikacji Działalności, lub zakład przetwórstwa produktów rybnych wykonującym działalność gospodarczą oznaczoną kodem 10.20.Z Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków, zgodnie z klasyfikacją w Polskiej Klasyfikacji Działalności, lub uznaną organizację producentów, związek organizacji producentów lub organizację międzybranżową, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o organizacji rynku rybnego.

Biorąc powyższe pod uwagę, w ocenie IZ, małżonka rybaka może stanowić ewentualną reprezentację sektora społecznego nie zaś rybackiego.

Pytanie 10

Kryterium nr 2 - reprezentatywność składu organu decyzyjnego, proszę o wskazanie jakie dokumenty mają potwierdzać miejsce zamieszkania na obszarze. Czy wystarczy, jak w poprzednim konkursie oświadczenie członka rady o zamieszkaniu na obszarze objętym LSR?

Zgodnie z załącznikiem nr 4 do wniosku o wybór LSR jakim jest Lista członków organu decyzyjnego RLGD, wnioskodawca tj. RLGD jest zobowiązana do przedłożenia wyłącznie dokumentów potwierdzających, że członek organu decyzyjnego RLGD reprezentuje dany sektor, natomiast ww. załącznik nie przewiduje konieczności przedkładania dokumentów potwierdzających miejsce zamieszkania lub adres siedziby członka organu decyzyjnego RLGD. 

Pytanie 11

Czy dokumentem potwierdzającym przynależność do sektora publicznego w przypadku pracownika gminy może być pełnomocnictwo do reprezentowania gminy podpisane przez Wójta/ Burmistrza?

Jednostka samorządowa, jak również każdy inny podmiot sektora publicznego, przystępując do stowarzyszenia powinna określić kto będzie ją reprezentował w pracach stowarzyszenia, np. w czasie posiedzeń organów RLGD. Może to być przykładowo członek organów jednostki samorządowej (np. wójt, burmistrz, sołtys, członek rady gminy lub rady powiatu) lub inne osoby upoważnione przez tę jednostkę samorządową do jej reprezentowania. 

Pytanie 12

Czy projekty dotyczące modernizacji przyłączy energetycznych wpisują sięw rozporządzenie o Priorytecie 3?

Zgodnie z Rozdziałem V Określenie celów LSR i środków służących do ich osiągnięcia, w tym operacje planowane do wsparcia zawartym w dokumencie „Struktura iwymagania dotyczące Lokalnej Strategii Rozwoju”, to Grupa wskazuje wybrane dorealizacji cele główne spośród określonych w § 3 pkt 1-6 rozporządzenia o Priorytecie 3. W konkursie na wybór LSR punktowane będą trzy pierwsze ceległówne ustalone przez Grupę. Cele te powinny być określone precyzyjnie wodpowiedzi na zdiagnozowane potrzeby obszaru, najlepiej ze wskazaniem posiadanych specyficznych lokalnych zasobów, które można zaangażować w procesie realizacji strategii. Jeśli zatem jednym z celów głównych wybranych przez Grupę do realizacji w ramach strategii będzie cel określony w § 3 pkt 2 rozporządzenia o Priorytecie 3., wówczas w ocenie IZ możliwa będzie realizacja operacji w zakresie modernizacji przyłączy energetycznych na terenach obiektów rybackich. 

Pytanie 13

Czy należy załączać projekty dokumentów dotyczących wyboru i kryteriów np. Regulaminy, Procedury, czy wystarczy tylko opisać najważniejsze ich założenia i zasady?

Zgodnie z rozdziałem VII Proces wyboru operacji oraz stosowane kryteria wyboru, załącznika do Regulaminu konkursu na wybór lokalnych strategii rozwoju w programie Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027 jakim jest „Struktura i wymagania dotyczące LSR”, należy przedstawić ogólną charakterystykę przyjętych rozwiązań formalno-instytucjonalnych wraz ze zwięzłym opisem poszczególnych procedur uwzględniając sposób ich powstawania oraz ich zakres, kluczowe cele i założenia. Szczegółowe rozwiązania i procedury będą wymagane na etapie zawierania umowy ramowej i realizacji LSR.  

Pytanie 14

Czy musimy przewidzieć w planie finansowym, jaka kwotę przeznaczamy na projekty operacji własnych? Czy należy opisać konkretnie planowane projekty?

Zgodnie z rozdziałem IX Plan finansowy, załącznika do Regulaminu konkursu na wybór lokalnych strategii rozwoju w programie Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027 jakim jest „Struktura i wymagania dotyczące LSR” należy zawrzeć opis, jak oszacowano budżet na realizację LSR, biorąc pod uwagę informacje dotyczące podziału środków z rozporządzenia dotyczącego kryteriów wyborui przyjęcie na tej podstawie założeń podziału środków na poszczególne cele i operacje.

LSR ma charakter monofunduszowy, więc należy uwzględnić środki europejskie tylko z programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027. Należy uwzględnić, że zgodnie z rozporządzeniem o Priorytecie 3. na działanie 3.3 (Funkcjonowanie RLGD) przeznacza się maksymalnie 15% całości środków na realizację LSR, a na działanie 3.1 (Realizacja LSR) pozostałe otrzymane środki. W przypadku operacji własnych, projektów grantowych oraz projektów współpracy międzyterytorialnej i międzynarodowej, należy również wziąć pod uwagę ograniczenia kwot pomocy określone w rozporządzeniu o Priorytecie 3.

Ostateczna kwota budżetu dla RLGD określona zostanie w umowie ramowej zawartej z Instytucją Zarządzającą. Po podpisaniu umowy plan finansowy Grupy będzie musiał zostać zaktualizowany do kwoty w niej zawartej. W związku z tym proponujemy aby w przygotowanym budżecie na etapie ubiegania się o pomoc finansową nie tylko wskazać wartość środków kwotowo, ale również określić procentowo na poszczególne cele/operacje (zgodnie z Tabelą nr 6: Plan realizacji budżetu LSR zawartą w „Strukturze i wymaganiach dotyczących LSR”).

W kwestii „opisu planowanych projektów”, informuję, iż zgodnie z rozdziałem V Określenie celów LSR i środków służących do ich osiągnięcia, w tym operacje planowanedo wsparcia, w pkt 3, ww. Struktury, należy zawrzeć zwięzły opis zawierający typy operacji (np. konkursy, projekty własne, projekty grantowe, projekty współpracy) wraz z uzasadnieniem ich zastosowania i powiązaniem z analizą potrzeb i potencjału obszaru realizacji LSR, uwzględniając warunki przyznania pomocy finansowej w ramach LSR oraz intensywność wsparcia. Operacje mogą być pogrupowane w przedsięwzięcia jeśli osiągnięcie wybranego celu wymaga realizacji np. kilku operacji lub kilku typów operacji. 

Pytanie 15

Czy osoba delegowana do organu decyzyjnego przez firmę lub organizację zaliczaną do sektora rybackiego będzie kwalifikowana jako przedstawiciel tego sektora w organie? Czy również osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (lub gospodarstwo rolne) mogą oddelegować inną osobą do pracy w organie decyzyjnym z zachowaniem statusu „rybaka”?

Rozporządzenie dotyczące kryteriów wyboruwymaga określonej reprezentacji ze strony przedstawicieli sektora publicznego, społecznego, gospodarczego i sektora rybackiego. Jeżeli chodzi o osobę delegowaną rozumianą jako pracownika danej firmy lub organizacji, IZ stoi na stanowisku, iż taka osoba delegowana reprezentuje w organie decyzyjnym właśnie tę firmę lub organizację zaliczaną do danego sektora.

W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie można oprzeć reprezentacji na delegacji, co najwyżej na udzieleniu pełnomocnictwa.

Pełnomocnik działa w imieniu i na rzecz podmiotu, który reprezentuje. Jeżeli zatem dany podmiot, udzieli pełnomocnictwa innej osobie fizycznej, to udział pełnomocnika w tym organie decyzyjnym będzie również traktowany jako udział tego podmiotu udzielającego pełnomocnictwa. 

Pytanie 16

Czy jest możliwe doliczanie do wartości produkcji wysokości rekompensat z tytułu czasowego zawieszenia działalności połowowej lub czasowego zawieszenia działalności połowowej związanej z okresem ochronnym na dorsza?

Odnośnie możliwości doliczania do wartości produkcji wysokości rekompensat z tytułu czasowego zawieszenia działalności połowowej lub czasowego zawieszenia działalności połowowej związanej z okresem ochronnym na dorsza, należy wskazać, iż postulat taki był przedmiotem analizy w toku konsultacji społecznych projektu rozporządzenia dotyczącego kryteriów wyboru. Tak jak to zostało wskazane w załączniku do ww. rozporządzenia jakim jest Raport z konsultacji publicznych, w opinii Instytucji Zarządzającej, dotacje nie są traktowane jako produkcja sektora, stąd nie ma możliwości doliczenia do wartości produkcji wysokości rekompensat. 

Pytanie 17

Jaki będzie sposób liczenia rybackości (liczba armatorów czy statków)?

Odnośnie zaś kwestii dotyczącej sposobu liczenia „rybackości”, informuję że wskaźnik ten liczony będzie w oparciu o liczbę statków nie zaś w oparciu o liczbę armatorów danej jednostki. 

Pytanie 18

Czy gmina miejsko-wiejska, której obszar miejski liczy powyżej 20 000 mieszkańców, powinna w uchwale o kontynuacji wskazać dokładnie jaka część obszaru wchodzi do LGR?

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 lit. b i c ustawy o EFMRA wyboru LSR dokonuje się spośród LSR, których obszar realizacji obejmuje co najmniej pięć gmin i jest zamieszkany przez nie mniej niż 20 000 i nie więcej niż 150 000 mieszkańców.

Istotnym zatem jest dla Grupy fakt, iż zgodnie z powyższym przepisem obszar realizacji LSR musi obejmować co najmniej 5 gmin i powinien być zamieszkany przez nie mniej niż 20 000 i nie więcej niż 150 000 mieszkańców.

Pytanie 19

Odnośnie załącznika nr 3 do formularza wniosku, tj. tabela pt. "Lista członków RLGD" - czy w przypadku dokumentów potwierdzających, że dany członek RLGD jest przedstawicielem sektora rybackiego wystarczy, że dołączy się chociażby jeden spośród wymienianych w tabeli dokumentów (tzn. czy wymienione dokumenty są przykładami uznawanych dokumentów i można dołączyć pozwolenie wodnoprawne lub decyzje powiatowego lekarza weterynarii lub wypis z rejestru gruntów pod wodami itd.) czy dla każdego przedstawiciela sektora rybackiego należy dołączyć wszystkie wymienione w tabeli dokumenty? 

W celu potwierdzenia, że określony członek RLGD jest przedstawicielem sektora rybackiego należy dołączyć jeden z wymienionych w wyjaśnieniach do kolumny 4 załącznika nr 3 do formularza wniosku - "Lista członków RLGD", dokumentów potwierdzających taką kwalifikację. Tak jak to zostało wskazane w przedmiotowych wyjaśnieniach, oprócz wymienionych dokumentów znajduje się stwierdzenie „i inne”, wskazujące na możliwość przedstawienia dokumentów również nie ujętych w tych wyjaśnieniach, jednoznacznie dokumentujących fakt na który powołuje się wnioskodawca. 

Pytanie 20

Odnośnie załącznika nr 4 do formularza wniosku, tj. tabela pt. "Lista członków organu decyzyjnego RLGD":

  • prosimy o potwierdzenie, że kryterium oceny: „co najmniej 75% składu organu decyzyjnego stanowią osoby zamieszkujące obszar objęty realizacją LSR lub osoby reprezentujące podmioty mające siedzibę na obszarze realizacji LSR (2 pkt.)" będzie weryfikowane na podstawie zapisów w kolumnie 3, tj. „adres zamieszkania lub adres siedziby członka organu decyzyjnego RLGD"
  • co należy rozumieć w kolumnie 4 jako „Nazwa reprezentowanej gminy"? Czy chodzi ponownie o wskazanie adresu zamieszkania danego członka organu decyzyjnego, czy o adres siedziby reprezentowanego przez daną osobę podmiotu czy jeszcze o coś innego?
  • na podstawie której kolumny w tabeli (lub jakich dokumentów) będzie weryfikowane kryterium, że w składzie organu decyzyjnego znajduje się "co najmniej po 1 mieszkańcu z 5 gmin na obszarze objętym realizacją LSR (1 pkt.)"?
  • na podstawie czego weryfikowane będzie kryterium, że w skład organu decyzyjnego wchodzi "co najmniej 1 osoba poniżej 40 roku życia (1 pkt.)? 

Zgodnie regulacjami dotyczącymi Kryterium 2, opisanego w rozporządzeniu w sprawie oceny strategii, listę członków organu decyzyjnego spełniających określone wymagania należy dołączyć do wniosku o wybór lokalnej strategii rozwoju w konkursie w programie fundusze europejskie dla rybactwa w załączniku 4. Ponadto, w rozdziale I. Lokalnej Strategii Rozwoju zawierającym charakterystykę RLGD należy zawrzeć wymagane informacje m.in. o strukturze RLGD.

Odnośnie weryfikacji procentowego udziału podmiotów zamieszkujących lub mających siedzibę na obszarze realizacji LSR w składzie organu decyzyjnego, wystarczające jest wypełnienie danych w tabeli kolumna 3, tj. „adres zamieszkania lub adres siedziby członka organu decyzyjnego RLGD".

Odnośnie kolumny 4 „Nazwa reprezentowanej gminy" wskazane jest podanie nazwy gminy w przypadku przedstawicieli wyznaczonych przez gminę do reprezentowania w RLGD.Odnośnie weryfikacji kryterium, że w składzie organu decyzyjnego znajduje się „co najmniej po 1 mieszkańcu z 5 gmin na obszarze objętym realizacją LSR”, dane w tym zakresie weryfikowane będą na podstawie adresu zamieszkania albo siedziby członka organu decyzyjnego RLGD.

W przypadku określenia wymogu wchodzenia w skład organu decyzyjnego co najmniej jednej osoby poniżej 40 roku życia wskazane byłoby załączenie kopii dokumentu potwierdzającego spełnienie warunku.Dodatkowo należy wskazać, iż wykazanie danych niezbędnych do weryfikacji spełnienia warunków określonych w kryterium 2 rozporządzenia w sprawie oceny strategii leży po stronie RLGD składającej wniosek o wybór lokalnej strategii rozwoju w konkursie. 

Pytanie 21

W Oświadczeniu dotyczącym wartości produkcji oraz Oświadczeniu dotyczącym liczby przedstawicieli sektora rybackiego znajduje się miejsce na podpisy przedstawicieli Instytutu Rybactwa Śródlądowego oraz Morskiego Instytutu Rybackiego. Na naszym terenie są zarówno rybacy morscy, jak i hodowcy. Pytanie dotyczy formy złożenia oświadczenia. Czy możemy złożyć to samo oświadczenie w dwóch egzemplarzach – jednym podpisanym przez IRŚ, a drugim – podpisanym przez MIR? Czy też musi być to jeden egzemplarz, na którym podpiszą się przedstawiciele obydwu instytucji. Nadmieniamy, że korzystniejsze byłoby to pierwsze rozwiązanie, ponieważ moglibyśmy wystąpić do ww. instytucji jednocześnie, co skróciłoby czas oczekiwania na odpowiedź.

Instytucja Zarządzająca przychyla się do zaprezentowanego w pytaniu rozwiązania polegającego na przekazaniu do potwierdzenia danych przez właściwy instytut oddzielnie dla sektora morskiego i sektora śródlądowego. Takie rozwiązanie pozwoli na skrócenie czasu przygotowania właściwych oświadczeń niezbędnych w procedurze konkursowej.

Pytanie 22

W załączniku do oświadczenia dotyczącego wartości produkcji sektora rybackiego w przypadku danych podanych przez MIR nie jest wymagane wypełnianie nazwy podmiotów w kolumnie drugiej. W jaki sposób zaznaczyć, że podane dane dotyczą produkcji morskiej? Czy w kolumnie, gdzie wypisywane są nazwy podmiotów rybackich, można np. wpisać „dane podane przez MIR”? Czy przy wartości produkcji można podać zbiorcze dane dla wszystkich statków i portów, czy należy je w jakiś sposób rozbić? 

Zgodnie z instrukcją zawarta we wzorze oświadczenia dotyczącego wartości produkcji sektora rybackiego wymienianie nazw podmiotów prowadzących produkcję na obszarze danej gminy nie jest obowiązkowe w przypadku danych potwierdzanych przez MIR-PIB. W opinii Instytucji Zarządzającej wypełnienie kolumny 2 może stanowić pomoc przy weryfikowaniu przekazanych przez Państwa danych. Jednocześnie nie ma przeciwskazań do „rozbicia” danych na sektor morski i śródlądowy i osobnego przekazania oświadczeń właściwym instytutom do potwierdzenia. 

Pytanie 23

W kwestii przyznawania punktacji za liczbę członków- przedstawicieli sektora rybackiego w RLGD — Kryterium nr 1, w związku ze składanymi obecnie przez armatorów wnioskami o złomowanie jednostek do Ministerstwa czy podmioty, które złożyły wnioski, ale są one w trakcie oceny można liczyć nadal jako przedstawicieli sektora rybackiego do tego zestawienia? W świetle przepisów są nadal armatorami, nie utracili licencji, mogą mieć ewentualnie tymczasowe zaprzestanie działalności. Jak Ministerstwo zamierza ich klasyfikować w tym zestawieniu?

Zgodnie z Kryterium 1 uregulowanym w rozporządzeniu w sprawie oceny strategii, dotyczącym liczby członków rybackiej lokalnej grupy działania, przedstawicielami sektora rybackiego są podmioty będące armatorem statku rybackiego o polskiej przynależności, na który została wydana licencja w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy o rybołówstwie morskim, która nie została zawieszona albo cofnięta zgodnie z przepisami tej ustawy. Jeżeli zatem, tak jak to wynika z powyższego, danemu armatorowi nie została zawieszona albo cofnięta licencja połowowa wówczas podmiot taki będzie traktowany jako podmiot sektora rybackiego w Kryterium 1.

Pytanie 24

Jeżeli podmiot błędnie zadeklarował wartość produkcji w sprawozdaniu RRW i może to udokumentować dokumentami księgowymi jaką wartość podawać w oświadczeniu dotyczącym produkcji? 

Wartość produkcji dokumentowanej na potrzeby konkursu dotyczy obowiązku sprawozdawczego za rok 2021, w związku z tym w ocenie IZ korygowanie ewentualnych „błędów” w złożonym oświadczeniu RRW nie powinno mieć miejsca.Potwierdzenie oświadczenia przez Instytut Rybactwa Śródlądowego (IRŚ) jest możliwe w zakresie zamkniętego roku sprawozdawczego 2021, czyli danych posiadanych już przez IRŚ na podstawie złożonych już formularzy sprawozdawczych RRW.

Pytanie 25

Czy stowarzyszenie LGR, które jest w KRS w rejestrze stowarzyszeń i zostało też wpisane do rejestru gospodarczego, lecz nigdy nie prowadziło działalności gospodarczej i wszelkie środki są przeznaczone na cele statutowe, może w rejestrze pozostać czy ma zostać wykreślone z uwagi na ograniczenie środków finansowych? 

Z punktu widzenia regulacji Priorytetu 3. FER, RLGD jest stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną, a do jego tworzenia i funkcjonowania stosuje się przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o EFMRA). RLGD, w zakresie określonym w jej statucie, może prowadzić działalność gospodarczą służącą realizacji LSR (art. 28 ust. 2 pkt 2. ustawy o EFMRA), ale nie ma obowiązku prowadzenia takiej działalności. Decyzja w tym zakresie należy do grupy.

Pytanie 26

Na podstawie jakich dokumentów udokumentować wartość produkcji sektora rybackiego, bowiem żaden z dokumentów konkursowych nie mówi o sprawozdaniu RRW jako załączniku? 

W celu udokumentowania wartości produkcji sektora rybackiego dla obszaru objętego realizacją LSR należy wypełnić załącznik nr 5 do regulaminu konkursu tj. Oświadczenie dotyczące wartości produkcji sektora rybackiego. Podmiotem sporządzającym oświadczenie dotyczące wartości produkcji jest RLGD, natomiast potwierdzenie sporządzonego przez RLGD oświadczenia jest rolą Instytutu. Formularz sprawozdawczy RRW nie jest załącznikiem wymaganym w konkursie. 

 Pytanie 27

Jak i czy będą również brane pod uwagę podmioty zarejestrowane poza obszarem objętym LSR, lub zamieszkujące poza tym obszarem, a prowadzące swoją działalność na obszarze objętym LSR oraz na podstawie jakich dokumentów będzie przebiegała ich weryfikacja? 

W przypadku podmiotów, które są zarejestrowane poza obszarem objętym LSR, ale prowadzą działalność na obszarze objętym LSR, takie podmioty można zaliczyć do podmiotów, dla których wylicza się wartość produkcji sprzedanej sektora rybackiego na obszarze realizacji LSR za rok 2021.

Dokumentem potwierdzającym powyższe jest Oświadczenie dotyczące wartości produkcji sektora rybackiego, które stanowi załącznik nr 5 do Regulaminu konkursu na wybór LSR. RLGD jest zobowiązana do podania w tym oświadczeniu odpowiednio: nazwy gminy, nazw podmiotów prowadzących produkcję na jej obszarze oraz zbiorczej wartości produkcji za rok 2021 na obszarze danej gminy. Należy zwrócić uwagę, że podmiotem sporządzającym oświadczenie jest RLGD, a jego potwierdzenie jest rolą Instytutu.

Pytanie 28

Czy do liczby podmiotów rybackich również będą zaliczone te podmioty lub osoby, które złożyły tzw. „zerowy” RRW (np. wartość produkcji wynosiła „0”, lub w danym roku nie prowadziła hodowli, a złożyła RRW)? 

Zgodnie z Oświadczeniem dotyczącym liczby przedstawicieli sektora rybackiego, które stanowi załącznik nr 4 do Regulaminu konkursu na wybór LSR, RLGD zobowiązana jest do podania nazwy podmiotów oraz gminy, na terenie której prowadzona jest działalność. W odniesieniu do podmiotów, które złożyły tzw. „zerowy” RRW należy wskazać, że dopełniając obowiązku statystycznego, podmioty te wykazały dane, które właściwy Instytut będzie mógł potwierdzić na oświadczeniu dotyczącym wartości produkcji sektora rybackiego, które stanowi załącznik nr 5 do Regulaminu konkursu na wybór LSR. 

Pytanie 29

Czy do ustalenia liczby podmiotów rybackich będą brane inne przedstawione dokumenty, np. odpowiedź z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, lub Nadzorów Wodnych na temat liczby podmiotów rybackich, które posiadają aktualne pozwolenie wodnoprawne, czy też odpowiedzi z gmin lub starostw powiatowych na temat liczby podmiotów, które są uprawnione do chowu, hodowli lub połowu ryb, np. właściciele gruntów pod wodami? 

Podmiotem sporządzającym Oświadczenie dotyczące liczby przedstawicieli sektora rybackiego jest RLGD, zatem w gestii Grupy jest, na podstawie jakich danych i dokumentów wypełni oświadczenie. Natomiast potwierdzenie sporządzonego przez RLGD oświadczenia jest rolą Instytutu.

Pytanie 30

Czy i gdzie RLGD/LGR będzie mogła uzyskać informację na temat wartości produkcji w poszczególnych gminach lub ogólną dla swojego obszaru? Czy IRŚ będzie podawał dla poszczególnych grup takie informacje? 

Podmiotem sporządzającym Oświadczenie dotyczące wartości produkcji sektora rybackiego jest RLGD, zatem w gestii Grupy jest zebranie danych, na podstawie których wypełni oświadczenie. Natomiast potwierdzenie sporządzonego przez RLGD Oświadczenia jest rolą Instytutu. 

Pytanie 31

Czy podmiot, który złożył RRW, ale nie posiada pozwolenia wodnoprawnego lub nie ma nadanego numeru weterynaryjnego będzie traktowany jako podmiot rybacki? 

Wskazana w pytaniu niesprecyzowana realizacja obowiązku statystycznego nie przesądza o typie prowadzonej działalności gospodarczej. W kontekście przeprowadzania konkursu, istotna jest jednak regulacja zawarta w załączniku do rozporządzenia w sprawie oceny strategii, w zakresie Kryterium 3. Zawarta tam została definicja przedstawicieli sektora rybackiego, która w sposób enumeratywny wskazuje jakie podmioty można zakwalifikować jako przedstawicieli tego sektora. Zatem jeżeli możliwe jest wykazanie, że dany podmiot, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie oceny strategii, jest np. podmiotem uprawnionym do chowu, hodowli lub połowu ryb, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o rybactwie śródlądowym, lub podmiotem wykonującym działalność gospodarczą oznaczoną kodem 03.22.Z Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych lub kodem 03.12.Z Rybołówstwo w wodach śródlądowych, zgodnie z klasyfikacją w Polskiej Klasyfikacji Działalności, to wówczas można go uznać za wpisujący się w definicję kryterium 3 rozporządzenia w sprawie oceny strategii.

Pytanie 32

 Do jakiego sektora będą zaliczani członkowie zarządu gospodarstwa rybackiego, zarejestrowanego jako spółka z o.o. lub inna spółka prawa handlowego (społeczny, rybacki czy gospodarczy) w organach decyzyjnych RLGD/LGR? 

Na wstępie należy zaznaczyć, że organ decyzyjny jest wybierany spośród członków RLGD (art. 28 ust. 3 ustawy EFMRA). Zatem, możliwość udziału określonego podmiotu lub osoby w organie decyzyjnym zależy od jej członkostwa w stowarzyszeniu oraz charakteru tego członkostwa.

Na potrzeby ustalania reprezentatywności organu decyzyjnego, za przedstawicieli sektora rybackiego uznaje się: armatora statku rybackiego o polskiej przynależności, na który została wydana licencja w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim, która nie została zawieszona albo cofnięta zgodnie z przepisami tej ustawy, lub podmiot prowadzący na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej chów lub hodowlę organizmów morskich, któremu wydano zezwolenie, o którym mowa w art. 97 ustawy z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim, lub uprawnionego do chowu, hodowli lub połowu ryb, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym, lub podmiot wykonujący działalność gospodarczą oznaczoną kodem 03.22.Z Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych lub kodem 03.12.Z Rybołówstwo w wodach śródlądowych, zgodnie z klasyfikacją w Polskiej Klasyfikacji Działalności, lub zakład przetwórstwa produktów rybnych wykonującym działalność gospodarczą oznaczoną kodem 10.20.Z Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków, zgodnie z klasyfikacją w Polskiej Klasyfikacji Działalności, lub uznaną organizację producentów, związek organizacji producentów lub organizację międzybranżową, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o organizacji rynku rybnego.

Jeżeli dane przedsiębiorstwo będące członkiem stowarzyszenia i równocześnie przedstawicielem sektora rybackiego, np. spółka z o.o., deleguje członka swojego organu lub pracownika do organu decyzyjnego Stowarzyszenia, to właśnie to przedsiębiorstwo zalicza się do danego sektora. Również jeżeli dany podmiot gospodarczy udzieli pełnomocnictwa osobie fizycznej, to udział pełnomocnika w organie decyzyjnym będzie również traktowany jako udział podmiotu udzielającego pełnomocnictwa.

Natomiast inne osoby zatrudnione w danym przedsiębiorstwie, ale nie umocowane do jego reprezentowania, które również mogą również być członkami stowarzyszenia, o ile nie posiadają samodzielnie statusu przedstawiciela sektora rybackiego, mogą stanowić ewentualną reprezentację sektora społecznego, nie zaś rybackiego.

Pytanie 33

Do jakiego sektora będą zaliczani członkowie - pracownicy gospodarstwa rybackiego zatrudnieni bezpośrednio przy rybactwie (społeczny, rybacki czy gospodarczy) w organach RLGD/LGR?

Jak wskazano w poprzednim pytaniu, jeżeli dane przedsiębiorstwo będące przedstawicielem sektora rybackiego, deleguje członka swojego organu lub pracownika do organu decyzyjnego Stowarzyszenia, to właśnie to przedsiębiorstwo zalicza się do sektora rybackiego. Również jeżeli dany podmiot gospodarczy udzieli pełnomocnictwa osobie fizycznej, to udział pełnomocnika w organie decyzyjnym będzie również traktowany jako udział podmiotu udzielającego pełnomocnictwa. Natomiast inne osoby zatrudnione w danym przedsiębiorstwie, ale nie umocowane do jego reprezentowania, mogą stanowić ewentualną reprezentację sektora społecznego, nie zaś rybackiego.

Pytanie 34

Do jakiego sektora będą zaliczane osoby reprezentujące gospodarstwo rybackie w stowarzyszeniu, niebędący jego właścicielami i członkami zarządu w organach RLGD/LGR? 

Rozporządzenie w sprawie oceny strategii wymaga określonej reprezentacji ze strony przedstawicieli sektora publicznego, społecznego, gospodarczego i sektora rybackiego. Jeżeli chodzi o osobę delegowaną rozumianą jako pracownik danej firmy lub organizacji, IZ stoi na stanowisku, iż taka osoba delegowana reprezentuje w organie decyzyjnym właśnie tę firmę lub organizację zaliczaną do danego sektora.

W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie można oprzeć reprezentacji na delegacji, co najwyżej na udzieleniu pełnomocnictwa. Pełnomocnik działa w imieniu i na rzecz podmiotu, który reprezentuje. Jeżeli zatem dany podmiot udzieli pełnomocnictwa innej osobie fizycznej, to udział pełnomocnika w tym organie decyzyjnym będzie również traktowany jako udział tego podmiotu udzielającego pełnomocnictwa.

Pytanie 35

Odnośnie § 9 ust. 3 pkt 2 lit. e Regulaminu konkursu na wybór LSR czy osoba będąca członkiem organu decyzyjnego RLGD, która jednocześnie pełni funkcję sołtysa, jest zaliczana do sektora publicznego?

Członkiem organu decyzyjnego jest członek stowarzyszenia będący osobą fizyczną lub osobą prawną, w tym jednostką samorządu terytorialnego, z wyjątkiem samorządu województwa (art. 28 ust. 2 pkt 1 ustawy o EFMRA(1)). Do sektora publicznego zaliczamy w szczególności gminy, powiaty, uczelnie publiczne, instytuty badawcze, instytuty naukowe lub pomocnicze jednostki naukowe, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, państwowe lub samorządowe instytucje kultury, państwowe lub samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych przepisów w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniemprzedsiębiorców (§ 9 ust. 3 pkt 2 lit. e Regulaminu konkursu na wybór LSR).Jest to katalog otwarty, wobec czego reprezentowanie sektora publicznego możliwe jest również przez inne osoby lub podmioty upoważnione do wykonywania określonych czynności w imieniu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Zatem sołtys, jako organ wykonawczy jednostki pomocniczej gminy, czyli sołectwa, może być zaliczany do przedstawicieli sektora publicznego w organie decyzyjnym RLGD. Powyższe podejście, przyjęte na potrzeby realizacji konkursu na wybór LSR w programie FER 2021-2027 podejście jest tożsame z dotychczasową regulacją dotyczącą wdrażania PS WPR 2023-2027 w ramach RLKS.Jeśli natomiast pytanie dotyczy sposobu reprezentowania gminy, będącej członkiem organu decyzyjnego, to jak każda osoba prawna, przystępując do Stowarzyszenia powinna określić kto będzie ją reprezentował w pracach stowarzyszenia, np. w czasie posiedzeń organów RLGD. Może to być przykładowo członek organów jednostki samorządowej (np. wójt, burmistrz, sołtys, członek rady gminy lub rady powiatu) lub inne osoby upoważnione przez tę jednostkę do jej reprezentowania. 

Pytanie 36

Odnośnie § 9 ust. 3 pkt 2 lit. e Regulaminu konkursu na wybór LSR jaki dokument należy przedłożyć w przypadku członków organu decyzyjnego będących osobami fizycznymi (np. mieszkańcy, lokalni liderzy) i reprezentujących sektor społeczny? Czy w przypadku tych osób wystarczającym jest przedłożenie deklaracji członkowskiej do Stowarzyszenia wraz z rekomendacją? 

W przypadku każdego członka organu decyzyjnego należy przedstawić dokument potwierdzający przynależność członka organu decyzyjnego do danego sektora. W ocenie IZ, w przypadku przedstawicieli sektora społecznego Grupa może np. przedłożyć deklarację członkowską (jeśli zawiera informację o reprezentowaniu sektora społecznego) lub oświadczenie samego członka stowarzyszenia w tym zakresie, bądź rekomendacje podmiotów kierujących do Stowarzyszenia (jeżeli takie są faktycznie wykorzystywane w praktyce akceptacji członków do Stowarzyszenia).

Pytanie 37

Odnośnie § 9 ust. 3 pkt 2 lit. e Regulaminu konkursu na wybór LSR RLGD jest zobligowana do posiadania organu decyzyjnego, którego członkowie przynależądo sektora: publicznego, społecznego, gospodarczego lub rybackiego.Przedstawiciele sektora rybackiego zostali wyodrębnieni jako oddzielny sektor. W Stowarzyszeniu przedstawiciele sektora rybackiego przynależą albo do sektora społecznego (np. stowarzyszenia wędkarskie, PZW) lub gospodarczego (np. rolnicy, osoby fizyczne zarejestrowane w CEIDG, spółki z o.o.) zgodnie ze złożonymi deklaracjami członkowskimi. Jeżeli w organie decyzyjnym znajduje się kilkuprzedstawicieli sektora gospodarczego, z których każdy z nich jest jednocześniepodmiotem z sektora rybactwa, to czy Stowarzyszenie powinno utrzymać punkty zaposiadanie co najmniej 1 przedstawiciela sektora gospodarczego w organiedecyzyjnym (kryterium nr 2 oceny LSR)? Przyjęcie bowiem, że sektor rybacki jestcałkowicie niepowiązany z sektorem społecznym czy gospodarczym byłoby zaburzeniem dotychczasowych praktyk funkcjonowania Stowarzyszenia.

Skład organu decyzyjnego wnioskodawca przedstawia w załączniku nr 4 do wniosku „Lista członków organu decyzyjnego RLGD” i wskazuje w nim przynależność każdego podmiotu do określonego sektora. Dodatkowo dołącza dokumenty potwierdzające, że członek organu decyzyjnego reprezentuje dany sektor (kolumna 6 załącznika nr 4).Oczywistym jest, że z punktu widzenia regulacji z zakresu ustawy o RLKS, które nie wydzielają sektora rybackiego, podmioty tego sektora musiały być traktowane jako przedstawiciele sektora gospodarczego lub społecznego. Natomiast w kontekście realizacji LSR w ramach programu FER na lata 2021-2027, przedstawiciele szeroko rozumianego sektora rybackiego mogą być również uwzględnieni w sektorze społecznym lub gospodarczym. Niemniej zadeklarowanie przynależności podmiotu do danego sektora jest obowiązkiem tego podmiotu i powinno wynikać z dowodu wskazanego w ww. „Liście” oraz dołączonego do wniosku. 

Pytanie 38

W załączniku do oświadczenia dotyczącego wartości produkcji sektora rybackiego w przypadku danych podanych przez MIR nie jest wymagane wypełnianie nazwy podmiotów w kolumnie drugiej. W jaki sposób zaznaczyć, że podane dane dotyczą produkcji morskiej? Czy w kolumnie, gdzie wypisywane są nazwy podmiotów rybackich, można np. wpisać „dane podane przez MIR”? Czy przy wartości produkcji można podać zbiorcze dane dla wszystkich statków i portów, czy należy je w jakiś sposób rozbić? 

Zgodnie z instrukcją zawarta we wzorze oświadczenia dotyczącego wartości produkcji sektora rybackiego wymienianie nazw podmiotów prowadzących produkcję na obszarze danej gminy nie jest obowiązkowe w przypadku danych potwierdzanych przez MIR-PIB. W opinii Instytucji Zarządzającej wypełnienie kolumny 2 może stanowić pomoc przy weryfikowaniu przekazanych przez Państwa danych. Jednocześnie nie ma przeciwskazań do „rozbicia” danych na sektor morski i śródlądowy i osobnego przekazania oświadczeń właściwym instytutom do potwierdzenia. 

Pytanie 39

Czy do liczby podmiotów rybackich będą zaliczone te podmioty, które złożyły tzw. zerowy RRW (wartość produkcji wynosiła 0), lub w danym roku nie prowadziła hodowli, a złożyła RRW?

W kwestii sposobu obliczania liczby przedstawicieli sektora rybackiego na obszarze objętym realizacją LSR (kryterium 3 rozporządzenia w sprawie oceny strategii(2)), IŻ informuje, iż regulacje nie przewidują minimalnego progu wartości produkcji w danym roku. Natomiast należy zwrócić uwagę, iż podmiot powinien mieścić się w definicji przedstawiciela sektora rybackiego zawartego w ww. kryterium tzn. musi być np. uprawnionym do chowu, hodowli lub połowu ryb, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym, lub podmiotem wykonującym działalność gospodarczą oznaczoną kodem 03.22.Z Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych lub kodem 03.12.Z Rybołówstwo w wodach śródlądowych, zgodnie z klasyfikacją w PolskiejKlasyfikacji Działalności. Złożenie wyłącznie formularza sprawozdawczego RRW nie daje samodzielnej podstawy do zaliczenia takiego podmiotu do przedstawicieli sektora rybackiego.

Pytanie 40

Czy w przypadku, kiedy współwłaścicielami gospodarstwa rybackiego są dwie osoby ze sobą spokrewnione (np. spadkobiercy), będą liczone jako jeden podmiot czy dwa? Co w przypadku gdy złożą oddzielne RRW na ten sam obiekt podając różne adresy zamieszkania? 

Podmiot musi mieścić się w definicji przedstawiciela sektora rybackiego tj. w ramach kryterium 1 oraz kryterium 3 rozporządzenia w sprawie oceny strategii.W przypadku współwłaścicieli (np. spadkobierców) gospodarstwa rybackiego, ocena zależy od tego, czy doszło do jego podziału, czy nadal jest to pojedyncze, odrębne gospodarstwo rybackie i kto faktycznie spełnia kryteria np. jest uprawnionym do chowu, hodowli lub połowu ryb, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym, lub podmiotem wykonującym działalność gospodarczą oznaczoną kodem 03.22.Z Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych lub kodem 03.12.Z Rybołówstwo w wodach śródlądowych, zgodnie z klasyfikacją w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Jeśli działalność prowadzona jest oddzielnie i np. pozwolenie wodno-prawne udzielone jest osobno dwóm współwłaścicielom, wówczas osoby takie będą liczone jako dwa podmioty sektora rybackiego. Jednocześnie należy zauważyć, iż złożenie jednego z formularzy sprawozdawczych RRW nie daje samodzielnej podstawy do zaliczenia takiego podmiotu do przedstawicieli sektora rybackiego.

Pytanie 41

Czy do ustalania liczby podmiotów rybackich w Stowarzyszeniu będą brane pod uwagę dokumenty takie jak odpowiedź z PGW Wody Polskie lub Nadzorów Wodnych na temat liczby podmiotów rybackich, które posiadają aktualne pozwolenie wodnoprawne, czy też odpowiedzi z gmin lub starostw powiatowych na temat liczby podmiotów, które są uprawnione do chowu i hodowli lub połowu ryb, zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym, np. właściciele gruntów pod wodami.

W kwestii sposobu obliczania liczby członków RLGD, którzy są przedstawicielami sektora rybackiego (kryterium 1 rozporządzenia w sprawie oceny strategii), IZ informuje, iż zgodnie z załącznikiem nr 3 do wniosku o wybór LSR, dokumentami potwierdzającymi, że członek RLGD jest przedstawicielem sektora rybackiego są: pozwolenie wodno-prawne, decyzja powiatowego lekarza weterynarii, wypis z rejestru gruntów pod wodami, umowa lub aneks dzierżawy, oznaka statku rybackiego, wydruk z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i inne. Jest to katalog otwarty, jednak należy zwrócić uwagę, na fakt, iż powinny to być dokumenty wystawiane przez podmiot „zewnętrzny” w stosunku do RLGD, a nie przez samo stowarzyszenie.

Pytanie 42

Czy i gdzie RLGD będzie mogła uzyskać informacje na temat wartości produkcji w poszczególnych gminach lub ogólną dla swojego obszaru. Czy IRŚ-PIB będzie podawał dla poszczególnych Grup takie informacje? 

Podmiotem sporządzającym oświadczenie dotyczące wartości produkcji jest RLGD, zatem to na Grupie ciąży obowiązek zebrania danych. Natomiast potwierdzenie sporządzonego przez RLGD oświadczenia jest rolą Instytutu. Jednocześnie należy wskazać, iż Grupy powinny znać zarówno potencjalnych beneficjentów jak i charakterystykę i specyfikę sektora rybackiego na obszarze realizacji LSR, a także współpracować z lokalnymi podmiotami rybackimi, aby uzyskać dane, które przyczynią się do ewentualnego wyboru Grupy w konkursie, a tym samym do możliwości pozyskiwania środków finansowych przez tych wnioskodawców. Pomocniczo Grupa może również wykorzystać dane publikowane na stronie programu https://www.rybactwo.gov.pl/strony/dowiedz-sie-wiecej-o-programie/rybackielokalne-strategie-rozwoju/materialy-pomocnicze/.

Pytanie 43

W przypadku podmiotów, które nie mają pozwolenia wodnoprawnego i numeru weterynaryjnego, a złożyły RRW będą traktowane jako podmiot rybacki? 

Celem Priorytetu 3. Programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa 2021-2027 jest zapewnienie pomocy finansowej dla podmiotów rybackich za pośrednictwem RLGD.Zgodnie z załącznikiem nr 3 do wniosku o wybór LSR, dokumentami potwierdzającymi, że członek RLGD jest przedstawicielem sektora rybackiego są: pozwolenie wodno-prawne, decyzja powiatowego lekarza weterynarii, wypis z rejestru gruntów pod wodami, umowa lub aneks dzierżawy, oznaka statku rybackiego, wydruk z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i inne. Złożenie wyłącznie formularza sprawozdawczego RRW nie daje samodzielnej podstawy do zaliczenia takiego podmiotu do przedstawicieli sektora rybackiego. Podmiot musi mieścić się w definicji przedstawiciela sektora rybackiego (kryterium 1 oraz kryterium 3 rozporządzenia w sprawie oceny strategii).

Pytanie 44

Jaki organ nadzoru nad stowarzyszeniami powinny wpisać RLGD w Statutach – marszałek czy starosta? W poprzednim okresie programowania obowiązywała ustawa o RLKS, która mówiła, że organem nadzoru nad LGD jest marszałek. Tego zapisu nie ma już w ustawie o EFMRiA, Wobec tego, czy powinny obowiązywać regulacje ogólne wynikające z ustawy Prawo o stowarzyszeniach i tym organem powinien być starosta? Czy te zapisy będą miały wpływ na ocenę RLGD w konkursie na wybór LSR? 

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o EFMRA, RLGD jest stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną, a do jej tworzenia i działania, z wyjątkiem regulacji szczególnych zawartych w art. 28 ust. 2 ww. ustawy, stosuje się przepisy ustawy – Prawo o stowarzyszeniach. Przepisy z zakresu ustawy o EFMRA nie zawierają przepisów szczególnych dotyczących nadzoru nad stowarzyszeniem, jakim jest RLGD. W związku z tym zastosowanieznajduje z art. 8 ust. 5 pkt 2 ustawy - Prawo o stowarzyszeniach, zgodnie z którymnadzór nad działalnością stowarzyszeń należy do: (…) starosty właściwego ze względu na siedzibę stowarzyszenia (…).Należy zauważyć, że szereg RLGD, które realizować będą strategie rybackie w ramach EFMRA jest równocześnie LGD realizującymi strategie z zakresu EFSI, działającymi w ramach ustawy o RLKS(4). W takim przypadku nadzór nad stowarzyszeniem (LGD) uregulowany jest w art. 4 ust. 3 pkt ustawy o RLKS,stosownie do którego nadzór nad LGD sprawuje marszałek województwa. Jednakzgodnie z art. 1a ustawy o RLKS(4), „przepisów ustawy nie stosuje się do programurealizowanego z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiegoi Akwakultury.”.W związku z tym Grupa powinna zaktualizować swój KRS w zakresie organu nadzorującego najpóźniej do czasu podpisania umowy ramowej.  

Pytanie 45

W Rozdziale V załącznika nr 2 do konkursu – Określenie celów LSR i środków służących do ich osiągnięcia, w tym operacje planowane do wsparcia, znajduje się zapis (który to zapis niejako wymusza istnienie obligatoryjne w strategii celów uzupełniających, a pierwotnie ich obecność miała być dobrowolna): „Cele uzupełniające wybrane do realizacji. Należy wskazać wybrane do realizacji cele uzupełniające (z dostępnych w ramach par. 3 pkt 1 lit. a-f, pkt 2 lit. a-k, pkt 3 lit. a-f, pkt 4 lit. a-e, pkt 5 lit. a-f, pkt 6 rozporządzenia o Priorytecie 3.)”. Czy oznacza to, że posiadanie celów uzupełniających w strategii jest konieczne? Czy ich brak spowoduje niższą liczbę punktów, czy niezgodność z założeniami konkursu?

Uprzejmie informuję, że tak jak to zostało zaprezentowane na spotkaniu z RLGD w dniu 8 maja br., a także zgodnie z przypisem nr 5 załącznika nr 2 do konkursu jakim jest Struktura i wymagania dotyczące LSR, w konkursie punktowane będą w ramach kryterium 6 rozporządzenia w sprawie oceny strategii trzy pierwsze cele główne ustalone przez RLGD do realizacji LSR. Cele te powinny być określone precyzyjnie w odpowiedzi na zdiagnozowane potrzeby, najlepiej ze wskazaniem posiadanych specyficznych lokalnych zasobów, które można zaangażować w procesie realizacji LSR. Odnośnie zaś celów uzupełniających to zgodnie z przypisem 6 ww. dokumentu, cele uzupełniające mogą być realizowane przez RLGD i uwzględnione w planie finansowym strategii, są oceniane w zakresie spójności (w ramach kryterium 5 rozporządzenia w sprawie oceny strategii) z uwarunkowaniami lokalnymi, natomiast nie są punktowane w ramach kryterium wyboru, o którym mowa w art. 29 ust. 2 pkt 6 ustawy o EFMRA. Odnośnie obowiązkowości zastosowania celów uzupełniających, w ocenie IZ, powinny się one znaleźć w strategii np. jako uszczegółowienie celów głównych, nie koniecznie zaś jako nowe cele niezależne od „głównych”. Podobnie sytuacja wyglądała w poprzednim okresie programowania, gdy Grupy wyznaczały sobie cele „szczegółowe”, które de facto uzupełniały cele główne. Liczba celów uzupełniających nie jest ograniczona.

Pytanie 46

Jak należy interpretować sformułowanie użyte w pkt 3 Rozdział V załącznika nr 2 do konkursu - operacje mogą być pogrupowane w przedsięwzięcia jeśli osiągnięcie wybranego celu wymaga realizacji np. kilku operacji lub kilku typów operacji. Jak należy prawidłowo zdefiniować pojęcie operacji a jak przedsięwzięcia w tym kontekście?

W kwestii zdefiniowania przedsięwzięć i operacji, na wstępie należy wskazać, iż pojęcia te nie stanowią novum, gdyż w poprzednim okresie programowania RLGD również posługiwały się tymi pojęciami. Niezależnie od powyższego IZ definiuje przedsięwzięcie jako grupy powiązanych ze sobą operacji, o podobnej charakterystyce, adresowane do podobnej grupy wnioskodawców. Wnioskując z powyższego kilka operacji lub kilka typów operacji składa się na przedsięwzięcie. Przy czym, ich zawarcie w strategii nie jest obowiązkowe.

Pytanie 47

Prosimy o przykładowe (wzorcowe) opracowanie jednego wiersza w tabeli nr 8 zawartej w Rozdział X – Wskaźniki realizacji LSR załącznika nr 2 do konkursu. Powyższe jest konsekwencją powyższych zapytań, a w szczególności trudnością w rozróżnieniu definicji „operacji” i „przedsięwzięcia”.

Jak wskazano powyżej, pojęcia „operacji” i „przedsięwzięcia” nie stanowią novum, gdyż w poprzednim okresie programowania RLGD również posługiwały się tymi pojęciami, w związku należy uznać, że Grupa która realizowała strategię rybacką ma istotne doświadczenie w tym zakresie. Należy wskazać, iż Grupa może w niezbędnym zakresie rozbudowywać tabele, znajdujące się w załączniku nr 2 do regulaminu konkursu tj. Struktura i wymagania dla LSR, zarówno tabelę nr 4 (dotyczącą celów/operacji) jak i tabelę nr 8 (dotycząc wskaźników), dodając do niej wiersze z niezbędnymi danymi. Analogicznie jak w tabeli nr 4, Grupa może też dodać rubrykę „przedsięwzięcia”, jako swoisty „śródtytuł” dzielący operacje na grupy powiązanych ze sobą operacji, jeżeli oczywiście Grupa uzna za stosowne wykorzystanie pojęcia „przedsięwzięcia”.

Pytanie 48

Podmiot rybacki (akwakultura) ma stawy na terenie dwóch gmin. W jednej z tych gmin ma siedzibę i ta gmina leży na obszarze objętym realizacją LSR. Druga z tych gmin leży poza obszarem LSR. W RRW-22 tego podmiotu nie ma podziału na gminy, a cała produkcja jest przypisana do siedziby podmiotu. Czy w takim razie można całą produkcję tego podmiotu przypisać do tej gminy w której podmiot ma siedzibę i ta gmina leży na obszarze LSR?

Na wstępie Instytucja Zarządzająca pragnie zwrócić uwagę, że podmiotem sporządzającym Oświadczenie dotyczące wartości produkcji sektora rybackiego jest zainteresowana udziałem w konkursie na wybór LSR Rybacka Lokalna Grupa Działania. Właściwy Instytut do którego trafia wypełnione oświadczenie potwierdza prawdziwość i zgodność przesłanych danych. RLGD jest zobowiązana do podania w tym oświadczeniu odpowiednio: nazwy gminy, nazw podmiotów prowadzących produkcję na jej obszarze oraz zbiorczej wartości produkcji za rok 2021 na obszarze danej gminy. W przypadku opisanym w pytaniu, w ocenie Instytucji Zarządzającej, jeżeli produkcja prowadzona jest w gminie leżącej na obszarze realizacji LSR, ale część danego gospodarstwa (obiektu rybackiego) znajduje się poza obszarem realizacji LSR, to można całą produkcję tego podmiotu można przypisać do tej gminy. Natomiast nie jest w tej sytuacji wystarczające stwierdzenie faktu, że podmiot prowadzący gospodarstwo ma jedynie siedzibę w gminie leżącej na obszarze realizacji LSR.

Pytanie 49

Jak należy traktować pracowników, domowników, członków zarządu i innych przedstawicieli gospodarstw rybackich w przypadku ustalania składu organu decyzyjnego, do którego wyłącznej kompetencji należą rozstrzygnięcia, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o EFMRA?

Na wstępie należy zaznaczyć, że organ decyzyjny jest wybierany spośród członków RLGD (art. 28 ust. 3 ustawy o EFMRA). Zatem, możliwość udziału określonego podmiotu lub osoby w organie decyzyjnym zależy od jej członkostwa w stowarzyszeniu oraz charakteru tego członkostwa. Rozporządzenie w sprawie oceny strategii wymaga określonej reprezentacji ze strony przedstawicieli sektora publicznego, społecznego, gospodarczego i sektora rybackiego. Na potrzeby ustalania reprezentatywności organu decyzyjnego, za przedstawicieli sektora rybackiego uznaje się podmioty wskazane w opisie Kryterium 1 w załączniku do rozporządzenia w sprawie oceny strategii. W ocenie IZ, wskazani w zapytaniu domownicy, członkowie zarządu i inni przedstawiciele gospodarstwa rybackiego, a zatem podmioty, które samodzielnie nie posiadają statusu podmiotu sektora rybackiego – jeśli są członkami stowarzyszenia i zostaną na tej podstawie członkiem organu decyzyjnego, to mogą stanowić ewentualną reprezentację sektora społecznego nie zaś rybackiego. Natomiast, jeśli członkiem organu jest podmiot sektora rybackiego – np. przedsiębiorstwo i deleguje członka swojego organu lub pracownika do organu decyzyjnego stowarzyszenia, to właśnie to przedsiębiorstwo zalicza się do danego sektora. Również jeżeli dany podmiot gospodarczy udzieli pełnomocnictwa osobie fizycznej, to udział pełnomocnika w organie decyzyjnym będzie również traktowany jako udział podmiotu udzielającego pełnomocnictwa. Inne osoby zatrudnione w danym przedsiębiorstwie, ale nie umocowane do jego reprezentowania, które również mogą być członkami stowarzyszenia, o ile nie posiadają samodzielnie statusu przedstawiciela sektora rybackiego, mogą stanowić ewentualną reprezentację sektora społecznego, nie zaś rybackiego.

Pytanie 50

Czy pracownik gospodarstwa rybackiego będący członkiem stowarzyszenia, ale nie reprezentantem gospodarstwa rybackiego, będzie przedstawicielem sektora społecznego, czy społecznego i rybackiego?

Na wstępie należy zaznaczyć, że organ decyzyjny jest wybierany spośród członków RLGD (art. 28 ust. 3 ustawy o EFMRA). Zatem, możliwość udziału określonego podmiotu lub osoby w organie decyzyjnym zależy od jej członkostwa w stowarzyszeniu oraz charakteru tego członkostwa. W ocenie IZ, wskazani w zapytaniu pracownicy gospodarstwa rybackiego, a zatem podmioty, które samodzielnie nie posiadają statusu przedstawiciela sektora rybackiego w rozumieniu rozporządzenia w sprawie oceny strategii, jeśli są członkami stowarzyszenia i zostaną na tej podstawie członkiem organu decyzyjnego, to mogą stanowić ewentualną reprezentację sektora społecznego, nie zaś rybackiego.

Pytanie 51

Czy członek zarządu gospodarstwa rybackiego stanowiącego spółkę prawa handlowego będący członkiem stowarzyszenia jako osoba fizyczna, ale nie reprezentantem gospodarstwa rybackiego, będzie przedstawicielem sektora społecznego, społecznego i rybackiego, gospodarczego, gospodarczego i rybackiego, czy może społecznego, gospodarczego i rybackiego jednocześnie?

Przypis do kolumny 5 w Załączniku nr 4 do wniosku – Lista członków organu decyzyjnego RLGD - stanowi, że członek organu decyzyjnego RLGD może reprezentować następujące sektory: publiczny, społeczny, gospodarczy, rybacki. Ze względu na fakt, że strategia będzie realizowana wyłącznie ze środków funduszu rybackiego, na potrzeby konkursu na wybór LSR wyodrębniono sektor rybacki jako osobny w stosunku do pozostałych sektorów i należy osobno przynależność do niego wskazywać. Wprawdzie przedstawiciele szeroko rozumianego sektora rybackiego mogą być również uwzględnieni w sektorze społecznym lub gospodarczym, niemniej wynika to z wąskiej definicji przedstawiciela sektora rybackiego. Rozporządzenie w sprawie oceny strategii wymaga określonej reprezentacji ze strony przedstawicieli ww. czterech sektorów. Na potrzeby ustalania reprezentatywności organu decyzyjnego zastosowanie znajdują definicje zawarte w Kryterium 2 (pkt 2 załącznika do rozporządzenia w sprawie oceny strategii). Zadeklarowanie przynależności podmiotu do danego sektora jest obowiązkiem tego podmiotu i powinno wynikać z jego deklaracji oraz charakteru jego udziału w stowarzyszeniu.

Pytanie 52

Czy domownik rybaka lub przedstawiciela, lub członka zarządu reprezentującego gospodarstwo rybackie stanowiące spółkę prawa handlowego, będący członkiem stowarzyszenia, ale nie reprezentantem gospodarstwa rybackiego, będzie przedstawicielem sektora społecznego, czy społecznego i rybackiego?

Przypis do kolumny 5 w Załączniku nr 4 do wniosku – Lista członków organu decyzyjnego RLGD - stanowi, że członek organu decyzyjnego RLGD może reprezentować następujące sektory: publiczny, społeczny, gospodarczy, rybacki, które są zdefiniowane w opisie Kryterium 2 w załączniku do rozporządzenia w sprawie oceny strategii. Ze względu na fakt, że strategia będzie realizowana wyłącznie ze środków funduszu rybackiego, na potrzeby konkursu na wybór LSR wyodrębniono sektor rybacki jako osobny w stosunku do pozostałych sektorów. W ocenie IZ, wskazani w zapytaniu „domownicy”, a zatem podmioty, które samodzielnie nie posiadają statusu przedstawicieli sektora rybackiego w rozumieniu rozporządzenia (w pytaniu brak przesłanek), jeśli są członkami stowarzyszenia i zostaną na tej podstawie członkiem organu decyzyjnego, to mogą stanowić ewentualną reprezentację sektora społecznego, nie zaś rybackiego.

Pytanie 53

Czy przedstawiciel sektora gospodarczego, który prowadzi działalność gospodarczą niezwiązaną w żaden sposób z chowem i hodowlą ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych, ale w Krajowym Rejestrze Sądowym lub w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jako wykonywana działalność gospodarcza (kody PKD) ma ujęty kod 03.22.Z „Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych”, kod 03.12.Z „Rybołówstwo w wodach śródlądowych”, lub kod 10.20.Z „Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków”, będzie przedstawicielem sektora gospodarczego, rybackiego, czy gospodarczego i rybackiego?

Na potrzeby ustalania reprezentatywności organu decyzyjnego, za przedstawicieli sektora rybackiego uznaje się podmioty wskazane w opisie Kryterium 1 w załączniku do rozporządzenia w sprawie oceny strategii. W opisie ww. Kryterium 1 w pkt d, znajduje się stwierdzenie, iż przedstawicielem sektora rybackiego może być podmiot wykonujący działalność gospodarczą oznaczoną kodem 03.22.Z Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych lub kodem 03.12.Z Rybołówstwo w wodach śródlądowych, zgodnie z klasyfikacją w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Tym samym tylko podmiot „wykonujący” działalność gospodarczą oznaczoną kodem 03.22.Z Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych lub kodem 03.12.Z Rybołówstwo w wodach śródlądowych może stanowić reprezentację przedstawiciela podmiotu rybackiego. Sam wpis danego kodu w KRS nie jest równoznaczny z wykonywaniem określonej działalności. Podmiot opisany w zapytaniu jako przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą, ale nie wykonujący faktycznie żadnej działalności rybackiej nie mieści się w definicji ww. przedstawiciela sektora rybackiego, zatem możliwe jest uznanie go za przedstawiciela sektora gospodarczego.

Pytanie 54

Czy przedstawiciel sektora gospodarczego, który prowadzi działalność gospodarczą niezwiązaną w żaden sposób z chowem i hodowlą ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych, ale w Krajowym Rejestrze Sądowym lub w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jako wykonywana działalność gospodarcza (kody PKD) ma ujęty kod 03.22.Z „Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych”, kod 03.12.Z „Rybołówstwo w wodach śródlądowych”, lub kod 10.20.Z „Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków”, będzie przedstawicielem sektora rybackiego na obszarze objętym opracowywaną lokalną strategią rozwoju i czy będzie liczony do ogólnej liczby przedstawicieli sektora rybackiego wskazanych w oświadczeniu dotyczącym liczby przedstawicieli sektora rybackiego, stanowiącym Załącznik nr 4 do Regulaminu konkursu na wybór LSR w ramach FER 2021-2027?

Podmioty sektora rybackiego są zdefiniowane w Kryterium 1, w załączniku do rozporządzenia w sprawie oceny strategii. W opisie ww. Kryterium 1 w pkt d, znajduje się stwierdzenie, iż przedstawicielem sektora rybackiego może być podmiot wykonujący działalność gospodarczą oznaczoną kodem 03.22.Z Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych lub kodem 03.12.Z Rybołówstwo w wodach śródlądowych, zgodnie z klasyfikacją w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Tym samy tylko podmiot „wykonujący” działalność gospodarczą oznaczoną kodem 03.22.Z Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych lub kodem 03.12.Z Rybołówstwo w wodach śródlądowych może stanowić reprezentację przedstawiciela podmiotu rybackiego. Sam wpis danego kodu w KRS nie jest równoznaczny z wykonywaniem określonej działalności. Zatem jeżeli, tak jak w opisanym przypadku podmiot nie wykonuje faktycznie opisanej działalności o charakterze rybackim, a jedynie posiada wpis w KRS to taki podmiot nie może być tratowany jako reprezentacja sektora rybackiego.

Pytanie 55

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym oraz art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne – osoba fizyczna, która jest właścicielem gruntów pod wodami, ale nie prowadzi działalności związanej z chowem i hodowlą ryb oraz pozostałych organizmów wodnych, ma np. pozwolenie wodnoprawne jedynie na zrzut wody, spełnia warunki podmiotu uprawnionego do chowu, hodowli lub połowu ryb. Czy zatem osoba taka będzie przedstawicielem sektora rybackiego i czy będzie liczona do ogólnej liczby przedstawicielem sektora rybackiego wskazanych w oświadczeniu dotyczącym liczby przedstawicieli sektora rybackiego?

Kwestię, czy członek RLGD jest przedstawicielem sektora rybackiego, należy rozpatrywać pod kątem definicji zawartej w Kryterium 1 (pkt 1 załącznika do rozporządzenia dotyczącego kryteriów wyboru). Powyższe w sposób enumeratywny wskazuje jakie podmioty można zakwalifikować jako przedstawicieli sektora rybackiego. Zatem jeżeli możliwe jest wykazanie, że wskazane w zapytaniu podmioty, zgodnie z ww. rozporządzeniem, są podmiotami np. uprawnionymi do chowu, hodowli lub połowu ryb, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o rybactwie śródlądowym, wówczas takie podmioty można uznać za przedstawicieli sektora rybackiego.

Pytanie 56

Odnośnie składania wniosków o dofinansowanie przez potencjalnych beneficjentów, założeniem jest że będą tego dokonywać w formie elektronicznej (system CST), czy należy zatem opracowywać karty oceny wniosków z jakimiś konkretnymi wytycznymi, aby można je było przesyłać do ARMiR, czy mamy tu dowolność i wymagane jest opracowanie kart oceny przynajmniej w formie papierowej, a może na moment składania wniosków należy jedynie opracować i opisać kryteria wyboru operacji?

Zgodnie z rozdziałem VII Proces wyboru operacji oraz stosowane kryteria wyboru, załącznika do Regulaminu konkursu na wybór lokalnych strategii rozwoju w programie Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027 jakim jest „Struktura i wymagania dotyczące LSR”, należy przedstawić ogólną charakterystykę przyjętych rozwiązań formalno-instytucjonalnych wraz ze zwięzłym opisem poszczególnych procedur uwzględniając sposób ich powstawania oraz ich zakres, kluczowe cele i założenia. Szczegółowe rozwiązania i procedury będą wymagane na etapie zawierania umowy ramowej i realizacji LSR.

Pytanie 57

Proszę o stanowisko w sprawie zaliczania wartości produkcji jednostek pływających pochodzących z obszaru określonej LSR, a rozładowujących się na terenie większych portów w obszarze innej LSR. Niejednokrotnie jednostki z jednego portu rozładowują się w innych portach, a problem ten dotyka z większej liczby podmiotów i RLGD.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie punktacji kryteriów oceny strategii, Kryterium 4 dotyczące wartości produkcji sektora rybackiego dla obszaru objętego realizacją LSR oceniane jest – w zakresie połowów morskich - na podstawie sumy przychodów ze sprzedaży ryb pochodzących z połowów prowadzonych przez statki rybackie w roku 2021, wskazywanej w elektronicznym systemie raportowania połowów, o którym mowa w przepisach o rybołówstwie morskim. Ponadto, we wzorze Oświadczenia dotyczącego wartości produkcji sektora rybackiego stanowiącego załącznik nr 5 do regulaminu konkursu doprecyzowano, że w przypadku rybołówstwa morskiego wartość produkcji sprzedanej stanowi wyrażona w mln zł suma wartości za rok 2021 połowów morskich wyładowanych na obszarze objętym realizacją LSR.

Pytanie 58

Czy na etapie składania dokumentacji konkursowej w statutach RLGD powinny pojawić się zapisy o nowym funduszu tj. Europejskim Funduszu Morskim, Rybołówstwa i Akwakultury na lata 2021-2027 w miejscu, gdzie powołujemy się na podstawy prawne w oparciu o jakie działamy jako Stowarzyszenie? Ostatecznie umowy ramowe nie zostały jeszcze podpisane, a konkurs na LSR rozstrzygnięty. Statut jest załącznikiem do dokumentacji konkursowej i nie chcielibyśmy, aby komisja konkursowa podważyła jego właściwość w tym aspekcie.

Stosownie do art. 28 pkt 4 ustawy o EFMRA do tworzenia i działania RLGD stosuje się przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261), z tym że RLGD jest obowiązana realizować zadania określone w art. 33 ust. 1–3 i 5 rozporządzenia ogólnego (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2021/1060) oraz w ustawie o EFMRA. Zgodnie zaś z 29 ust. 1 pkt 3 ustawy o EFMRA LSR będzie realizowana przez RLGD spełniającą wymagania określone w art. 28 ww. ustawy. W związku z tym IZ stoi na stanowisku, iż już na etapie przygotowywania dokumentacji konkursowej RLGD powinna dostosować statut o zapisy dotyczące Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybołówstwa i Akwakultury, tym samym statut powinien być dostosowany do zamierzonych zadań ustalonych w składanej w konkursie LSR. Jeśli natomiast wiąże się to z wprowadzeniem zmian w KRS, to w tym zakresie Grupa może dokonać aktualizacji na późniejszym etapie, najpóźniej do czasu podpisania umowy ramowej.

Pytanie 59

Odnośnie formularza wniosku w konkursie - pkt. III Adres do Korespondencji. – pkt 3.13 „Adres do doręczeń elektronicznych”, rozumiem jako adres poczty elektronicznej, czy w pkt 3.13 może być ten sam adres e-mail co w 3.10?

Zgodnie § 6 ust. 3 i 4 Regulaminu konkursu, wnioskodawca może we wniosku wyrazić zgodę na doręczanie pism drogą elektroniczną, to jest na adres elektronicznej skrzynki podawczej, wobec czego wszelka korespondencja pomiędzy wnioskodawcą a IZ, będzie prowadzona przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 lipca 2020 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. poz. 344). Wnioskodawca wskaże we wniosku swój adres poczty elektronicznej, na który chce otrzymywać korespondencję. W przypadku gdy wnioskodawca wyraził zgodę na doręczanie pism drogą elektroniczną , wszelka korespondencja, która zgodnie z postanowieniami regulaminu przesyłana jest w formie pisemnej, będzie przekazywana temu wnioskodawcy na wskazany przez wnioskodawcę we wniosku adres poczty elektronicznej za potwierdzeniem odbioru tej korespondencji. W związku z powyższym pkt 3.10 Adres poczty elektronicznej nie jest tożsamy z pkt 3.13 Adres do doręczeń elektronicznych. W przypadku pkt 3.13 należy wpisać adres elektronicznej skrzynki podawczej.

Pytanie 60

Odnośnie formularza wniosku w konkursie - pkt IV. Dane osoby reprezentującej RLGD, zwracam się z zapytaniem czy w tej pozycji należy wskazać wszystkie osoby reprezentujące LGR zgodnie z KRS, czy wskazać osoby, które w imieniu LGR będą wniosek podpisywać?

W pkt IV wniosku należy wpisać dane osoby lub osób, które w imieniu Wnioskodawcy podpiszą wniosek wraz z załącznikami, będąc do tego właściwie umocowane.

Pytanie 61

Odnośnie załącznika nr 3 do wniosku „Lista członków RLGD”, w wyjaśnieniu pod tabelą wskazano dokumenty, jakie należy dołączyć jako potwierdzenie przynależności do sektora rybackiego. Proszę o informację czy wystarczy spośród wymienionych dokumentów dołączyć tylko jeden aby otrzymać punkty w kryterium 1. dotyczącym liczby członków rybackiej lokalnej grupy działania (…) np. decyzję PLW, czy będzie to dokument wystarczający?

Wskazane w przypisie do kolumny nr 4 załącznika nr 3 do wniosku – Lista członków RLGD - dokumenty potwierdzające, że członek RLGD jest przedstawicielem sektora rybackiego są przykładowe i Grupa może wybrać dowolny z nich lub zaproponować inny, potwierdzający w jednoznaczny sposób określony fakt. Wystarczające jest przedłożenie jednego z wymienionych dokumentów, który jednoznacznie dokumentuje fakt lub zaproponowanie innego dokumentu (zewnętrzny dokument), mogą to być przykładowo dokumenty zaproponowane w pytaniu tj. np. decyzja powiatowego lekarza weterynarii. Natomiast kwestia uzyskania punktów za spełnienie kryterium 1 będzie oceniana w konkursie przez Komitet.

Pytanie 62

Odnośnie załącznika nr 3 do wniosku „Lista członków RLGD”, czy dane Członka stowarzyszenia wymienionego w kolumnie nr 2 w załączniku nr 3 wniosku w konkursie są wystarczające i nie jest wymagane przedłożenie do każdego z członków naszej organizacji wewnętrznej uchwały Zarządu o przyjęciu danej osoby/instytucji do RLGD?

W konkursie przyjęto, że dołącza się listę członków RLGD, a potwierdza ją swoim podpisem Grupa. Obowiązkowymi załącznikami są te wskazane w kolumnie nr 4, przy czym należy pamiętać o tym, że są to dokumenty przykładowe, a katalog jest otwarty.

Pytanie 63

Odnośnie formularza wniosku w konkursie pkt VII. Informacja o załącznikach, w wykazie załączników do wniosku nie wskazano konieczności dołączenia m.in. statutu LGR. Czy ten dokument nie jest obowiązkowy do dołączenia? W § 9 ust. 3 pkt 2 Regulaminu jest mowa o sprawdzeniu warunków dostępu dotyczących wnioskodawcy m.in. na podstawie zapisów statutu (w przypadku RLGD prowadzących działalność gospodarczą). W związku z powyższym czy obligatoryjnym jest dołączenie statutu przez wszystkie RLGD, nawet te nie prowadzące działalności gospodarczej do wniosku o dofinansowanie?

Regulacja w § 9 ust. 2 pkt 2 Regulaminu konkursu na wybór LSR wskazuje, iż ocena wniosku obejmuje sprawdzenie warunków dostępu dotyczących wnioskodawcy, obejmujących potwierdzenie, czy działalność gospodarcza prowadzona przez RLGD w zakresie określonym w jej statucie służy realizacji LSR – jeżeli dotyczy. W związku z powyższym, niezbędne jest przedłożenie statutu w celu potwierdzenia m.in. prowadzenia działalności gospodarczej i jej ewentualnego zakresu.

Pytanie 64

Odnośnie załącznika nr 4 do wniosku „Lista członków organu decyzyjnego RLGD”, co w przypadku gdy członek organu decyzyjnego reprezentujący instytucję uprawnioną do rybactwa i prowadzącą działalność gospodarczą (wyciąg z KRS) jest przedstawicielem zarówno sektora gospodarczego i rybackiego? Czy w załączniku nr 4 do wniosku w kolumnie nr 5 „Sektor którego jest przedstawicielem” w wyżej opisanej sytuacji należy wpisać zarówno sektor gospodarczy i rybacki? W związku z powyższym, czy członek organu decyzyjnego spełnia kryterium oceny nr 2 pkt 1 ppkt d. „1 przedstawiciel sektora gospodarczego, który stanowią podmioty wykonujące działalność gospodarczą”?

Członkiem organu decyzyjnego jest członek stowarzyszenia, jednocześnie z pytania nie wynika czy „reprezentujący” jest członkiem stowarzyszenia czy jedynie osobą wyznaczoną przez członka do jego reprezentowania. W konkursie ustalono że członek organu decyzyjnego RLGD może reprezentować następujące sektory: publiczny, społeczny, gospodarczy, rybacki. Ze względu na fakt, że strategia będzie realizowana wyłącznie ze środków funduszu rybackiego, na potrzeby konkursu na wybór LSR wyodrębniono sektor rybacki jako osobny w stosunku do pozostałych sektorów i należy osobno przynależność do niego wskazywać. Zadeklarowanie przynależności podmiotu do danego sektora jest obowiązkiem tego podmiotu i powinno wynikać z jego deklaracji oraz charakteru jego udziału w stowarzyszeniu. W związku z tym nie jest możliwe uwzględnianie tego samego członka stowarzyszenia w dwóch sektorach.

Pytanie 65

Odnośnie reprezentatywności składu organu decyzyjnego, o którym mowa w art. 28 ust. 2 pkt 3 ustawy, w odniesieniu do składu RLGD jeżeli: w skład organu decyzyjnego na dzień złożenia wniosku o wybór LSR w konkursie wchodzą co najmniej: po 1 mieszkańcu z 5 gmin na obszarze objętym realizacją LSR – jaki dokument powinien zostać załączony w celu potwierdzenia spełnienia tego kryterium oceny? Czy np. oświadczenie członka organu decyzyjnego o miejscu zamieszkania będzie wystarczające? Czy dokument ten ma zostać wpisany w załączniku nr 4 do wniosku o dofinansowanie w kolumnie 6 „Dokumenty potwierdzające, że członek organu decyzyjnego RLGD reprezentuje dany sektor”?

Zgodnie z załącznikiem nr 4 do wniosku o wybór LSR jakim jest Lista członków organu decyzyjnego RLGD, wnioskodawca tj. RLGD jest zobowiązana do podania adresu zamieszkania lub adresu siedziby członka organu decyzyjnego RLGD. Lista jest potwierdzana podpisem osoby reprezentującej Grupę i jako taka stanowi swoiste oświadczenie Grupy. Dlatego też nie wymaga się przedkładania dodatkowych dokumentów w tym zakresie. Jednocześnie we wniosku o wybór LSR w rozdziale IX Oświadczenia i zobowiązania, Wnioskodawca potwierdza, iż informacje zawarte we wniosku oraz jego załącznikach są prawdziwe i zgodne ze stanem prawnym i faktycznym oraz znane są skutki składania nierzetelnych, pisemnych oświadczeń, wynikające z art. 297 § 1 Kodeksu karnego. Ponadto, w rozdziale I „Struktury i wymagań dotyczących lokalnej strategii rozwoju (…)”, zawierającym charakterystykę RLGD, w podrozdziale 5 – Organ decyzyjny, wskazane jest, aby Grupa przedstawiła informacje nt. spełnienia dodatkowych wymagań dotyczących struktury tego organu. Natomiast, w kolumnie 6 ww. załącznika nr 4 do wniosku o wybór LSR jakim jest Lista członków organu decyzyjnego RLGD należy wpisać tyko te dokumenty, które są wskazane w przypisie do kolumny 6 tj. potwierdzające, że członek organu decyzyjnego RLGD reprezentuje dany sektor.

Pytanie 66

Odnośnie reprezentatywności składu organu decyzyjnego w odniesieniu do składu RLGD, jaki dokument przedłożyć jeśli reprezentant sektora społecznego jest tylko osobą fizyczną (mieszkańcem). Czy wystarczy oświadczenie członka o zamieszkaniu lub informacja urzędowa o zameldowaniu na pobyt stały?

Zgodnie z załącznikiem nr 4 do wniosku o wybór LSR jakim jest Lista członków organu decyzyjnego RLGD, wnioskodawca tj. RLGD jest zobowiązana do przedłożenia dokumentów potwierdzających, że członek organu decyzyjnego RLGD reprezentuje dany sektor. Przykładowe dokumenty są wskazane w przypisie do załącznika nr 4 do wniosku – Lista członków organu decyzyjnego RLGD. Jest to katalog otwarty, jednak należy zwrócić uwagę, że są to dokumenty wystawiane przez podmiot „zewnętrzny” w stosunku do RLGD. W przypadku przedstawicieli sektora społecznego Grupa może np. przedłożyć deklarację członkowską (jeśli zawiera informację o reprezentowaniu sektora społecznego) lub oświadczenie samego członka stowarzyszenia w tym zakresie, bądź rekomendacje podmiotów kierujących do stowarzyszenia (jeżeli takie są faktycznie wykorzystywane w praktyce akceptacji członków do stowarzyszenia).

Pytanie 67

Odnośnie reprezentatywności składu organu decyzyjnego i udziału 1 osoby poniżej 40 roku życia – jak kryterium będzie weryfikowane? Jaki dokument przedłożyć świadczący o wieku członka? Wystarczającym będzie oświadczenie członka z informacją o dacie urodzenia wraz z podaniem nr PESEL? Czy dokument poświadczający spełnienie tego kryterium wpisać do zał. nr 4 wniosku kolumna nr 6?

W przypadku jeśli Grupa powołuje się na fakt, iż w skład organu decyzyjnego wchodzi osoba poniżej 40. roku życia wskazane byłoby udowodnienie tego faktu przez Grupę poprzez przedłożenie dokumentu potwierdzającego spełnienie tego warunku. Generalnie, zgodnie z § 10 ust. 1 Regulaminu konkursu, wnioskodawca uczestniczący w konkursie jest obowiązany przedstawiać Komitetowi dowody oraz udzielać wyjaśnień co do okoliczności sprawy zgodnie z prawdą i bez zatajania czegokolwiek. Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na podmiocie, który z tego faktu wywodzi skutki prawne. Regulamin nie wskazuje przykładowych dowodów w zakresie objętym pytaniem, więc może to być zaproponowane w pytaniu oświadczenie danej osoby z informacją o jej wieku.

Pytanie 68

Odnośnie Kryterium 2 dotyczącego reprezentatywności składu organu decyzyjnego i wymogu posiadania co najmniej 75% składu organu decyzyjnego stanowią osoby zamieszkujące obszar objęty realizacją LSR lub osoby reprezentujące podmioty mające siedzibę na obszarze realizacji LGD – jaki dokument powinien zostać załączony w celu potwierdzenia spełnienia tego kryterium oceny? Czy np. oświadczenie członka organu decyzyjnego o miejscu zamieszkania będzie wystarczające?

Wnioskodawca w kolumnie 3 załącznika nr 4 do wniosku tj. Lista członków organu decyzyjnego RLGD ma obowiązek wskazania adresu zamieszkania lub adres siedziby członka organu decyzyjnego. Lista ta jest potwierdzana podpisem osoby reprezentującej Grupę, jest wiec swoistym oświadczeniem Grupy. Załącznik nie przewiduje konieczności przedkładania dokumentów potwierdzających miejsce zamieszkania lub adres siedziby członka organu decyzyjnego RLGD. Dlatego też nie wymaga się przedkładania dodatkowych dokumentów w tym zakresie. Jednocześnie we wniosku o wybór LSR w rozdziale IX Oświadczenia i zobowiązania, RLGD potwierdza, iż informacje zawarte we wniosku oraz jego załącznikach są prawdziwe i zgodne ze stanem prawnym i faktycznym oraz znane są Grupie skutki składania nierzetelnych, pisemnych oświadczeń wynikające z art. 297 § 1 Kodeksu karnego. Natomiast, jeśli Grupa powoła się na określone dokumenty we wniosku powinny one zostać załączone do wniosku. Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na podmiocie, który z tego faktu wywodzi skutki prawne. Ponadto, w rozdziale I „Struktury i wymagań dotyczących lokalnej strategii rozwoju (…), zawierającym charakterystykę RLGD, w podrozdziale 5, wskazane jest aby Grupa przedstawiła informacje nt. spełnienia dodatkowych wymagań dotyczących struktury organu decyzyjnego.

Pytanie 69

Jak uznać podmiot sektora rybackiego, który posiada zezwolenie wodno-prawne, funkcjonuje i prowadzi produkcję ryb od kilku lat, ale w 2021 roku z jakiegoś powodu nie złożył sprawozdania RRW. Instytut nie chce uznać danego podmiotu i potwierdzić go w Oświadczeniu dotyczącym przedstawicieli sektora rybackiego (załącznik nr 4 do regulaminu konkursu). Czy w celu uznania takiego podmiotu można załączyć decyzję powiatowego lekarza weterynarii do załączników wniosku? Nie chodzi o wartość produkcji tylko uznanie podmiotu sektora rybackiego faktycznie legalnie wykonujący działalność?

Celem Priorytetu 3. Programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa 2021-2027 jest zapewnienie pomocy finansowej dla społeczności rybackich za pośrednictwem RLGD. W zakresie Kryterium 3., dotyczącego liczby przedstawicieli sektora rybackiego na obszarze objętym realizacją LSR, wymagane jest przedstawienie Oświadczenia, które sporządza RLGD, natomiast potwierdzenie sporządzonego przez RLGD Oświadczenia jest rolą Instytutu. Oświadczeniem można objąć podmiot, który mieści się w definicji przedstawiciela sektora rybackiego zawartej w ww. kryterium tzn. musi być np. uprawnionym do chowu, hodowli lub połowu ryb, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym, lub podmiotem wykonującym działalność gospodarczą oznaczoną kodem 03.22.Z Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych lub kodem 03.12.Z Rybołówstwo w wodach śródlądowych, zgodnie z klasyfikacją w Polskiej Klasyfikacji Działalności. W kwestii tej wskazany jest kontakt z właściwym instytutem. Zgodnie z załącznikiem nr 3 do wniosku o wybór LSR, dokumentami potwierdzającymi, że członek RLGD jest przedstawicielem sektora rybackiego są: pozwolenie wodno-prawne, decyzja powiatowego lekarza weterynarii, wypis z rejestru gruntów pod wodami, umowa lub aneks dzierżawy, oznaka statku rybackiego, wydruk z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i inne.

Pytanie 70

Jak uznać podmiot, który nie widnieje w systemie IRŚ a w 2021 roku rozpoczął działalność: PKD 1020Z, 0312Z, 0322Z i nie był objęty obowiązkiem sprawozdawczym, a faktycznie istniał i wykonywał działalność?

W celu ustalenia liczby przedstawicieli sektora rybackiego na obszarze objętym realizacją LSR (kryterium 3 rozporządzenia w sprawie punktacji kryteriów oceny strategii), kluczowe jest ustalenie, że podmiot mieści się w definicji przedstawiciela sektora rybackiego zawartego w ww. kryterium tzn. musi być np. podmiotem wykonującym działalność gospodarczą oznaczoną kodem 03.22.Z Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych lub kodem 03.12.Z Rybołówstwo w wodach śródlądowych, zgodnie z klasyfikacją w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Natomiast regulacje nie przewidują minimalnego progu wartości produkcji w danym roku.

Pytanie 71

Czy w sekcji IV. Dane osoby reprezentującej RLGD należy wskazać członka Zarządu? W składzie Zarządu naszego LGR jest 9 osób. Czy w takim przypadku sekcję należy powielić 9 razy?

W pkt IV wniosku należy wpisać dane osoby lub osób, które w imieniu Wnioskodawcy podpiszą wniosek wraz z załącznikami, będąc do tego właściwie umocowane. W razie potrzeby można powielić wiersze.

Pytanie 72

Czy wniosek podpisywany jest przez Zarząd zgodnie z KRS tj. w naszym przypadku 3 osoby? Czy wniosek muszą podpisać wszyscy członkowie Zarządu?

Wniosek powinien zostać podpisany zgodnie z regulacjami dotyczącymi reprezentacji obowiązującymi w RLGD.

Pytanie 73

W sekcji VII. „Informacja o załącznikach” w wyjaśnieniach wskazano, że kopie dokumentów składanych wraz z wnioskiem powinny być potwierdzone za zgodność z oryginałem m.in. przez upoważnionego pracownika RLGD (w takiej sytuacji, należy przy składaniu wniosku okazać oryginał dokumentu). Czy chodzi o okazanie oryginałów dokumentów potwierdzonych za zgodność, czy oryginału upoważnienia/pełnomocnictwa udzielonego przez Zarząd pracownikowi?

Zgodnie z § 5 pkt 4 Regulaminu konkursu na wybór LSR załączniki do wniosku będące kopiami dokumentów potwierdza za zgodność z oryginałem osoba upoważniona do reprezentowania wnioskodawcy, upoważniony pracownik wnioskodawcy, notariusz, podmiot który wydał dokument albo występujący w sprawie pełnomocnik będący radcą prawnym lub adwokatem. Regulamin nie wymaga okazania oryginału poświadczonego dokumentu przy składaniu wniosku. Mając na uwadze powyższe, Grupa może dołączyć do wniosku kopie dokumentów potwierdzone w sposób określony w § 5 pkt 4 Regulaminu konkursu na wybór LSR, a także upoważnienie dla określonej osoby do czynności potwierdzania kopii dokumentów za zgodność z oryginałem.

Pytanie 74

Czy wprowadzone do statutu stowarzyszenia zmiany, które zostały uchwalone przez Walne Zebranie Członków LGR, a nie zostały ujawnione w KRS będą honorowane w konkursie na wybór lokalnych strategii rozwoju?

W ocenie IZ, w przypadku przedłożenia w konkursie statutu, który będzie odpowiadał wymaganiom wynikającym z przepisów dotyczących realizacji programu FER 2021-2027, możliwe jest jego uwzględnienie w konkursie, jeśli określone zmiany zostały prawidłowo zgłoszone do KRS, nawet jeśli nie zostały tam zaktualizowane. IZ bierze pod uwagę możliwość przedłużania się procedury sądowej, jednak Grupa powinna posiadać zaktualizowane dane w KRS w zakresie ww. zmian najpóźniej do czasu przystąpienia do podpisania umowy ramowej.

Pytanie 75

Czy zapis w instrukcji do Wniosku o wybór LSR "Dane powinny być aktualne na dzień złożenia wniosku" oznacza aktualne czyli ważne na dzień składania wniosku, czy będą Państwo wymagać jakiejś konkretnej cezury- daty np. dla upoważnień, pełnomocnictw, czy uchwał spółek. Dla przykładu, jeden z członków naszego organu decyzyjnego - Rady Rybackiej ma cały czas skutecznie ważne pełnomocnictwo do udziału w składzie Rady od 2015 roku. Czy spółka powinna wystawić mu nowe?

IZ podtrzymuje, iż dane zawarte we wniosku powinny być aktualne na dzień jego składania, jednakże w przypadku pełnomocnictwa jeżeli nie zostało ono skutecznie odwołane należy przyjąć, iż pozostaje ono w mocy bez względu na datę wystawienia.

Pytanie 76

Czy określenie użyte w naszym Statucie i uchwałach Walnego Zebrania Członków „reprezentacja sektora samorządowego" mieści się dla Państwa w zbiorze „reprezentacja sektora publicznego" jako jego podzbiór?

Zgodnie z definicją zawartą w Kryterium 2 rozporządzenia w sprawie punktacji kryteriów oceny strategii przedstawicielem sektora publicznego, są: gminy, powiaty, uczelnie publiczne, instytuty badawcze, instytuty naukowe lub pomocnicze jednostki naukowe, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, państwowe lub samorządowe instytucje kultury oraz państwowe lub samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych przepisów w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorców. Mając na uwadze zacytowane wyliczenie, można uznać, że „reprezentacja sektora samorządowego”, jeżeli obejmuje wskazane w ww. definicji jednostki samorządowe, mieści się w pojęciu „reprezentacja sektora publicznego”.

Pytanie 77

W przypadku naszego Stowarzyszenia „Rada Rybacka” jest jedynym organem decyzyjnym w kwestii oceny i przyznawania środków dla wnioskodawców. Czy skład Zarządu RLGD musi być również wyszczególniony w tabeli Załącznik nr 4 do wniosku o wybór LSR ?

Kryterium 2 rozporządzenia w sprawie punktacji kryteriów oceny strategii wskazuje na konieczność przedstawienia składu organu decyzyjnego, o którym mowa w art. 28 ust. 2 pkt 3 ustawy o EFMRA. Przepis ten stanowi, iż RLGD, oprócz organów wymaganych na podstawie art. 11 ust. 1–3 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach, jest obowiązana posiadać organ decyzyjny będący organem, do którego wyłącznej kompetencji należą rozstrzygnięcia, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o EFMRA, chyba że w statucie RLGD przewidziano, że rozstrzygnięcia te należą do kompetencji zarządu. Natomiast art. 16 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o EFMRA, wskazuje, iż RLGD (…) ocenia zgodność operacji z LSR, rozstrzyga w zakresie wyboru operacji oraz w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia w zakresie wyboru operacji – ustala kwotę pomocy. Biorąc powyższe pod uwagę, w zależności od regulacji zawartych w statucie danego Stowarzyszenia, Grupa powinna wyszczególnić członków Zarządu tylko w przypadku gdy do kompetencji Zarządu należą rozstrzygnięcia, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1. ustawy o EFMRA. Niezależnie od powyższego należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy o EFMRA, organ decyzyjny, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, jest wybierany przez walne zebranie członków albo zebrania delegatów spośród członków RLGD, przy czym członek organu decyzyjnego nie może być jednocześnie członkiem innego organu RLGD ani pracownikiem RLGD.

Pytanie 78

Czy w przypadku osoby reprezentującej osobę prawną (spółka lub samorząd) w tabeli załącznik nr 4 do wniosku należy podać jego adres zamieszkania czy tylko adres siedziby spółki lub samorządu?

Zgodnie z tytułem kolumny nr 3 załącznika do wniosku Lista członków organu decyzyjnego RLGD, Grupa powinna wskazać, adres zamieszkania lub adres siedziby członka organu decyzyjnego RLGD. Nie jest wymagane podawanie adresu osoby reprezentującej danego członka organu decyzyjnego.

Pytanie 79

Czy podmiot, który spełnia wymagane w konkursie kryteria, ale nie złożył do IRŚ sprawozdania RRW będzie uznawany jako przedstawiciel sektora rybackiego? Jakie przepisy (podstawa prawna) wykluczają ten podmiot, aby go nie zaliczyć jako przedstawiciela sektora rybackiego, o którym mowa w 1 i 3 kryterium oceny LSR?

Korekta odpowiedzi z dnia 22 sierpnia 2024 r. : Po dokonaniu konsultacji z Instytutem poświadczającym oświadczenia, Instytucja Zarządzająca uprzejmie informuje, że zgodnie z treścią oświadczenia dotyczącego liczby przedstawicieli sektora rybackiego dane w nim zamieszczone oraz weryfikowane przez IRŚ-PIB, dotyczyć mogą jedynie przedstawicieli sektora rybackiego, którzy złożyli właściwe sprawozdanie statystyczne za rok 2021. Tym samym podmioty które nie złożyły tego rodzaju sprawozdania nie mogą być wliczane do kryterium nr 3 określonego w załączniku do rozporządzenia w sprawie punktacji kryteriów oceny strategii. Należy również zaznaczyć, że podmioty które nie dopełniły wyżej wymienionego obowiązku statystycznego, nie mogą być uwzględniane również w ramach kryterium 4 dotyczącego wartości produkcji, która jest poświadczana przez IRŚ–PIB.  Podmioty tego rodzaju mogą się natomiast kwalifikować do kryterium 1, o ile jest wykazane, że dany podmiot wpisuje się w definicję przedstawiciela sektora rybackiego zwartą w załączniku do rozporządzenia w sprawie punktacji kryteriów oceny strategii.

Nieaktualna odpowiedź: W załączniku do rozporządzenia w sprawie punktacji kryteriów oceny strategii, w zakresie Kryterium 3 wskazana została definicja przedstawiciela sektora rybackiego. Powyższe w sposób enumeratywny wskazuje jakie podmioty można zakwalifikować jako przedstawicieli sektora rybackiego. Zatem jeżeli możliwe jest wykazanie, że dany podmiot wpisuje się w tę definicję, to można wykazać go w Oświadczeniu o liczbie przedstawicieli sektora rybackiego na obszarze realizacji LSR. W opinii Instytucji Zarządzającej, podmioty które nie dopełniły obowiązku sprawozdawczego nie są w tym zakresie wykluczone i mogą być wskazane w ww. Oświadczeniu. Natomiast, niezłożenie obowiązkowego sprawozdania skutkuje niemożliwością doliczenia wartości produkcji danego podmiotu do Oświadczenia o wartości produkcji sektora rybackiego na obszarze realizacji LSR. Podmioty o których mowa powyżej mogą być wykazywane w przypadku potwierdzenia realizacji kryterium 1 dotyczącego liczby członków rybackiej lokalnej grupy działania jak i kryterium 3 dotyczącego liczby przedstawicieli sektora rybackiego na obszarze objętym realizacja LSR, określonych w rozporządzeniu w sprawie punktacji kryteriów oceny strategii.

Pytanie 80

Czy dozwolone jest występowanie do IRŚ celem potwierdzenia danych w zakresie Kryterium 3 i 4? Czy nie są naruszone przepisy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz ochronie danych (RODO) zarówno przez IRŚ, jak i RLGD w przypadku, kiedy na terenie jednej gminy występuje jeden zidentyfikowany w oświadczeniu podmiot?

Zgodnie z regulaminem konkursu złożenie przez RLGD Oświadczeń dotyczących liczby przedstawicieli sektora rybackiego na obszarze realizacji LSR jak i wartości produkcji sektora rybackiego na obszarze realizacji LSR, jest warunkiem niezbędnym na etapie wniosku o wybór lokalnej strategii rozwoju w konkursie w programie Fundusze Europejskie dla Rybactwa. W gestii Grupy pozostaje wybór na podstawie jakich danych i dokumentów wypełni wymagane oświadczenia. Potwierdzenie sporządzonego przez RLGD oświadczenia jest rolą właściwego Instytutu. W opinii IZ to RLGD określając swój teren działania jako zależny od rybactwa powinna zbadać stopień istotności sektora w oparciu o liczbę przedstawicieli sektora rybackiego i wartość produkcji rybackiej na podstawie formalnych dokumentów lub danych pochodzących od podmiotów, które utożsamiają się z lokalną społecznością i są zainteresowane wsparciem finansowym. Jednocześnie, IZ stoi na stanowisku że skoro dane przekazywane są Stowarzyszeniu dobrowolnie przez lokalne podmioty gospodarcze, to cel ich gromadzenia i przetwarzanie może mieścić się w realizacji zadań związanych z działalnością organizacji pozarządowej jaką jest stowarzyszenie (RLGD). Jednakże, odnośnie właściwej realizacji przez Stowarzyszenie przetwarzania i ochrony danych, stosownie do przepisów z zakresu o ochrony danych, IZ programu FER 2021-2027 nie jest właściwa do udzielania wyjaśnień w tym zakresie i proponuje ewentualny kontakt w celu uzyskania opinii z Urzędem Ochrony Danych Osobowych. Natomiast, oficjalnie zbierane i przetwarzane dane dotyczące wartości produkcji polskiego sektora rybactwa śródlądowego i akwakultury oparte są, zgodnie z przyjętymi przepisami, o formularze sprawozdawcze RRW. Hodowcy ryb są prawnie zobowiązani do ich składania w określonym terminie. W związku z tym należy przyjąć, że zawarte w nich dane są właściwe dla określenia rybackości danego obszaru. Zgodnie z art. 10 ustawy o statystyce publicznej dane jednostkowe identyfikowalne zebrane w badaniach statystycznych podlegają bezwzględnej ochronie. Jednocześnie, dane te mogą zostać wykorzystane do tworzenia opracowań, analiz oraz zestawień.

Pytanie 81

Proszę o wyjaśnienie, czy przedstawiciel „Gospodarstwa rybackiego Sp. z o.o.” będzie reprezentować sektor rybacki, gospodarczy, czy jednocześnie sektor rybacki i gospodarczy? Czy rolnik – rybak będzie reprezentować sektor społeczny, rybacki, czy oba jednocześnie? Czy jeśli dany podmiot ma być zaliczony wyłącznie do jednego sektora, to wystarczy, że zadeklaruje swoją przynależność na piśmie np. podczas wyboru członków organu decyzyjnego? Nadmienię, że w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. mowa jest o grupach interesu, a nie sektorach.

Skład organu decyzyjnego wnioskodawca przedstawia w załączniku nr 4 do wniosku „Lista członków organu decyzyjnego RLGD” i wskazuje w nim przynależność każdego podmiotu do jednego określonego sektora. Dodatkowo dołącza dokumenty potwierdzające, że członek organu decyzyjnego reprezentuje dany sektor (kolumna 6 załącznika nr 4). Przypis do kolumny 5 w Załączniku nr 4 do wniosku – Lista członków organu decyzyjnego RLGD - stanowi, że członek organu decyzyjnego RLGD może reprezentować następujące sektory: publiczny, społeczny, gospodarczy, rybacki. Ze względu na fakt, że strategia będzie realizowana wyłącznie ze środków funduszu rybackiego, na potrzeby konkursu na wybór LSR wyodrębniono sektor rybacki jako osobny w stosunku do pozostałych sektorów i należy osobno przynależność do niego wskazywać. Zadeklarowanie przynależności podmiotu do danego sektora jest obowiązkiem tego podmiotu i powinno wynikać z dowodu wskazanego w ww. „Liście” oraz dołączonego do wniosku. W kontekście realizacji rybackich LSR przedstawiciele szeroko rozumianego sektora rybackiego mogą być ewentualnie uwzględnieni w sektorze społecznym lub gospodarczym, niemniej wynika to z wąskiej definicji przedstawiciela sektora rybackiego. Rozporządzenie w sprawie punktacji kryteriów oceny strategii wymaga określonej reprezentacji ze strony przedstawicieli ww. czterech sektorów. Na potrzeby ustalania reprezentatywności organu decyzyjnego zastosowanie znajdują definicje zawarte w Kryterium 2 (pkt 2 załącznika do rozporządzenia w sprawie punktacji kryteriów oceny strategii oceny strategii). Zadeklarowanie przynależności podmiotu do danego sektora jest obowiązkiem tego podmiotu i powinno wynikać z jego deklaracji oraz charakteru jego udziału w stowarzyszeniu. Na potrzeby realizacji konkursu na wybór LSR przyjęto tożsame znaczenie pojęć „sektor” i „grupa interesu” oraz wprowadzono dodatkowe regulacje w zakresie sektora rybackiego. Zgodnie z § 9 ust. 3 pkt 2 lit. e Regulaminu konkursu RLGD posiada organ decyzyjny będący organem, do którego wyłącznej kompetencji należą rozstrzygnięcia, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o EFMRA, albo w statucie RLGD przewidziano, że rozstrzygnięcia te należą do kompetencji zarządu, a ponadto w organie realizującym powyższe rozstrzygnięcia żaden sektor, nie posiada więcej niż 49% praw głosu. Przyjęte rozwiązanie ma na celu zapewnienie, że żaden sektor w organie decyzyjnym nie kontroluje procesu podejmowania decyzji. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że co najmniej 30% i nie więcej niż 50% składu organu decyzyjnego stanowią przedstawiciele sektora rybackiego jako grupy szczególnie istotnej z punktu widzenia realizacji LSR w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027. Należy zaznaczyć, iż w ocenie IZ przepis art. 31 ust. 2 pkt b rozporządzenia (UE) 2021/1060 ma szerszy wymiar niż formalny skład organu decyzyjnego, ponieważ dotyczy procesu podejmowania decyzji, a więc zwłaszcza podejmowania konkretnych decyzji o wyborze operacji w toku dalszego funkcjonowania RLGD.

Pytanie 82

Prosimy o wyjaśnienie zapisu Regulaminu konkursu „w organie realizującym powyższe rozstrzygnięcia żaden sektor, nie posiada więcej niż 49% praw głosu”, ponieważ rozporządzenie unijne wskazuje na grupę interesu, a nie sektor jako istotną z punktu podejmowania decyzji, oraz nie wskazuje przedziału procentowego?

Na potrzeby realizacji konkursu na wybór LSR przyjęto tożsame znaczenie pojęć „sektor” i „grupa interesu” oraz wprowadzono dodatkowe regulacje w zakresie sektora rybackiego. Zgodnie z § 9 ust. 3 pkt 2 lit. e Regulaminu konkursu RLGD posiada organ decyzyjny będący organem, do którego wyłącznej kompetencji należą rozstrzygnięcia, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o EFMRA, albo w statucie RLGD przewidziano, że rozstrzygnięcia te należą do kompetencji zarządu, a ponadto w organie realizującym powyższe rozstrzygnięcia żaden sektor, nie posiada więcej niż 49% praw głosu. Przyjęte rozwiązanie ma na celu zapewnienie, że żaden sektor w organie decyzyjnym nie kontroluje procesu podejmowania decyzji. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że co najmniej 30% i nie więcej niż 50% składu organu decyzyjnego stanowią przedstawiciele sektora rybackiego jako grupy szczególnie istotnej z punktu widzenia realizacji LSR w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027. Należy zaznaczyć, iż w ocenie IZ przepis art. 31 ust. 2 pkt b rozporządzenia ogólnego ma szerszy wymiar niż formalny skład organu decyzyjnego, ponieważ dotyczy procesu podejmowania decyzji, a więc zwłaszcza podejmowania konkretnych decyzji o wyborze operacji w toku dalszego funkcjonowania RLGD.

Pytanie 83

Prosimy o potwierdzenie informacji, czy w przypadku LGD, która realizuje LSR również z PS WPR 2023-2027, możliwe jest posiadanie jednego organu decyzyjnego, którego skład i kompetencje będą odpowiadały warunkom przyznania pomocy na realizację LSR w ramach PS WPR oraz programu FER na lata 2021-2027?

Stowarzyszenie, które zostanie wybrane w konkursie musi posiadać organ decyzyjny, którego skład odpowiada warunkom zawartym w art. 28 ust. 1 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 i 4 ustawy o EFMRA. Ponadto, organ musi odpowiadać wymogom określonym w Kryterium 2 (pkt 2 załącznika do rozporządzenia dotyczącego kryteriów wyboru), w szczególności istotne jest zachowanie odpowiedniej reprezentacji sektora rybackiego. Należy również mieć na uwadze § 9 ust. 3 pkt 2 lit. e Regulaminu konkursu, definiujący reprezentację sektorów w organie decyzyjnym. Przepisy z zakresu programu FER na lata 2021-2027 wprawdzie nie wykluczają realizowania równocześnie przez ten organ decyzyjny zadań dotyczących strategii rolniczych, jednakże warunki co do składu w zakresie programu rolnego i rybackiego nie są identyczne, w związku z czym IZ zaleca precyzyjne sprawdzenie przez wnioskodawcę, czy istniejący organ o konkretnym składzie faktycznie odpowiada warunkom realizacji strategii rybackiej.

Pytanie 84

Czy w zakresie Załącznika nr 4 do wniosku – Lista członków organu decyzyjnego RLGD - jest możliwe załączenie do wniosku bieżącej uchwały Zarządu LGD ws. potwierdzenia przynależności członków do danego sektora zamiast dołączania dodatkowych dokumentów typu: deklaracja członkostwa, uchwała Zarządu ws. przyjęcia poszczególnych członków (Kolumna nr 6 „Dokumenty potwierdzające, że członek organu decyzyjnego RLGD reprezentuje dany sektor”)?

Zgodnie z przypisem do kolumny 6 Załącznika nr 4 do wniosku – Lista członków organu decyzyjnego RLGD - dokumentami potwierdzającymi, że członek organu decyzyjnego reprezentuje dany sektor mogą być: wyciąg z KRS, oddelegowanie, uchwała, zaświadczenie, ewidencja działalności gospodarczej, zaświadczenie o wpisie do ewidencji gospodarczej, umowa o pracę, pozwolenie wodno-prawne, decyzja powiatowego lekarza weterynarii, oświadczenie pracodawcy, wypis z rejestru gruntów pod wodami, umowa lub aneks dzierżawy, oświadczenie pracodawcy, oświadczenie o zatrudnieniu pracowników, oznaka statku rybackiego itp. Jest to katalog otwarty, jednak należy zwrócić uwagę, że są to dokumenty wystawiane przez podmiot „zewnętrzny” w stosunku do RLGD, pochodzące np. od pracodawcy delegującego do organu decyzyjnego, co sugeruje, że niewystarczające będzie w tym zakresie oświadczenie (uchwała) organu Wnioskodawcy. W związku z powyższym, w opinii IZ, w przypadku każdego członka organu decyzyjnego należy przedstawić odrębny dokument potwierdzający przynależność członka organu decyzyjnego do danego sektora.

Pytanie 85

Czy w zakresie Kryterium 1. do sektora rybackiego, jako użytkownika rybackiego, zgodnie z ustawą o rybactwie śródlądowym, można zaliczyć nadleśnictwa, gminy, starostwa, które są właścicielami wód/gruntów pod wodami, pełniące funkcje zarządcze w stosunku do gruntów pod wodami/wód należących do Skarbu Państwa (np. wody będące w zarządzie Lasów Państwowych, jeziora komunalne w zarządzie gmin)?

Kwestię, czy członek RLGD jest przedstawicielem sektora rybackiego, należy rozpatrywać pod kątem definicji zawartej w Kryterium 1 (pkt 1 załącznika do rozporządzenia dotyczącego kryteriów wyboru). Powyższe w sposób enumeratywny wskazuje jakie podmioty można zakwalifikować jako przedstawicieli sektora rybackiego. Zatem jeżeli możliwe jest wykazanie, że wskazane w zapytaniu podmioty, zgodnie z ww. rozporządzeniem, są podmiotami np. uprawnionymi do chowu, hodowli lub połowu ryb, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o rybactwie śródlądowym, wówczas takie podmioty można uznać za przedstawicieli sektora rybackiego.

Pytanie 86

Czy w zakresie Kryterium 1. jako dokumenty potwierdzające, że dane osoby lub podmioty należące do sektora rybackiego są członkami RLGD, można przedstawić zbiorczą Uchwałę potwierdzającą członków danej LGR z wyszczególnieniem członków zakwalifikowanych do sektora rybackiego lub deklaracje członkowskie?

Zgodnie z przypisem do kolumny 4 załącznika nr 3 do wniosku – Lista członków RLGD – dokumentami potwierdzającymi, że członek RLGD jest przedstawicielem sektora rybackiego, mogą być: pozwolenie wodno-prawne, decyzja powiatowego lekarza weterynarii, wypis z rejestru gruntów pod wodami, umowa lub aneks dzierżawy, oznaka statku rybackiego, wydruk z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i inne. Jest to katalog otwarty, wskazujący na możliwość przedstawienia dokumentów również nie ujętych w tych wyjaśnieniach, jednoznacznie potwierdzających fakt, na który powołuje się Wnioskodawca, jednak powinny to być dokumenty wystawiane przez podmiot „zewnętrzny” w stosunku do RLGD, a nie przez samo stowarzyszenie. Odnośnie do potwierdzania samego członkostwa w Stowarzyszeniu, to niezbędne jest wypełnienie Załącznika nr 3 do formularza wniosku „Lista członków RLGD”. Natomiast, na potrzeby realizacji konkursu na wybór LSR ustalono, że nie jest wymagane dołączanie dokumentów potwierdzających członkostwo w RLGD, jednakże w opinii IZ, Grupa może dołączyć do wniosku dodatkowo zbiorczą uchwałę potwierdzającą członków danej RLGD lub deklaracje członkowskie jako załączniki dodatkowe.

Pytanie 87

Załącznik nr 5 do Regulaminu konkursu kolumna nr 4 „Wartość produkcji na obszarze danej gminy za rok 2021” – czy zgodnie z nazwą tej kolumny mamy wpisywać wartość produkcji na obszarze danej gminy wszystkich „rybaków” czy każdego „rybaka” osobno dane o wartości produkcji?

Zgodnie z nazwą kolumny 4 „Wartość produkcji na obszarze danej gminy za rok 2021” Załącznika nr 5 do Regulaminu konkursu należy podać zbiorcze wartości produkcji zadeklarowanych podmiotów dla poszczególnych gmin.

Pytanie 88

Czy rybak może być członkiem tylko jednej grupy rybackiej jak w przypadku PZW opisanego w jednym z wcześniej opublikowanych pytań? Czy dany podmiot może być członkiem dwóch RLGD?

W ocenie IZ, na potrzeby wypełniania Załącznika nr 4 do Regulaminu konkursu na wybór LSR „Oświadczenie dotyczące liczby przedstawicieli sektora rybackiego”, dany podmiot może być wykazany jako członek tylko jednego Stowarzyszenia biorącego udział w konkursie, analogicznie jak w przypadku PZW opisanego w jednym z wcześniej opublikowanych pytań. Celem Priorytetu 3. Programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa 2021-2027 jest zapewnienie pomocy finansowej dla podmiotów rybackich za pośrednictwem RLGD. Biorąc zatem pod uwagę, że strategia będzie realizowana wyłącznie ze środków funduszu rybackiego, na potrzeby konkursu na wybór LSR przyjęto wykorzystanie określonych parametrów gospodarczych (wartość produkcji rybackiej i liczba podmiotów rybackich na danym obszarze), które mają na celu wykazanie rybackiego charakteru obszaru, na którym będzie realizowana lokalna strategia rozwoju. Wiąże się z tym również ustalone w art. 29 ust. 2 pkt 1 ustawy o EFMRA, a doprecyzowane w przepisach rozporządzenia w sprawie punktacji kryteriów oceny strategii Kryterium 1. służące do oceny lokalnych strategii rozwoju, które dotyczy liczby członków RLGD, którzy są przedstawicielami sektora rybackiego. W ocenie IZ, z uwagi na kształt Kryterium 1., nie jest możliwe wykazywanie danego podmiotu jako przedstawiciela sektora rybackiego w różnych Grupach, ponieważ taka czynność mogłaby zaburzyć wynik oceny strategii dokonanej przez Komitet. Co więcej, ustawa o EFMRA liczbę członków stowarzyszonych w RLGD traktuje jako jedną z podstaw do ustalenia kolejności wyboru LSR (art. 29 ust. 4 pkt 4). Skoro zatem jednym z istotnych kryteriów oceny LSR jest liczba członków RLGD, którzy są przedstawicielami sektora rybackiego, a całkowita liczba członków stowarzyszenia może wpłynąć na kolejność w konkursie, to wykazywanie tego samego podmiotu w różnych Grupach mogłoby wpłynąć na zniekształcenie wyników konkursu na wybór LSR. Należy również mieć na uwadze, że dobrą praktyką działających dotychczas RLGD jest, że ich członkowie muszą wykazywać związki z obszarem realizacji LSR oraz działać na rzecz tego obszaru.

Pytanie 89

W jaki sposób dokumentowane będzie osiągnięcie wskaźnika rezultatu CR7 „Utrzymane miejsca pracy” przez potencjalnych beneficjentów? Czy za utrzymanie miejsca pracy będzie można uznać:

  • utrzymanie miejsca pracy właścicieli gospodarstwa oraz domowników w przypadku gdy podlegają oni ubezpieczeniu w KRUS,
  • utrzymanie miejsca pracy właścicieli gospodarstwa oraz domowników w przypadku gdy posiadają oni równolegle inne miejsce pracy lub źródło dochodów a działalność rybacka stanowi dodatkowe źródło dochodów,
  • utrzymanie miejsca pracy właścicieli gospodarstwa oraz domowników w przypadku gdy pobierają oni świadczenia emerytalne lub rentowe a gospodarstwo stanowi dodatkowe źródło dochodów,
  • utrzymanie sezonowych miejsc pracy zgodnie z zasadami określonymi w poprzednim programie operacyjnym. Czy w zakresie operacji planowanych do realizacji w LSR dotyczących inwestycji w gospodarstwach rybackich wskaźnik „Utrzymane miejsca pracy” ma charakter obligatoryjny czy też na etapie opracowania LSR możemy określić własne wskaźniki bazujące na lokalnych uwarunkowaniach?

Zgodnie z rozdziałem X załącznika nr 2 do Regulaminu konkursu, jakim jest Opis struktury i wymagań wobec LSR, obligatoryjnie należy uwzględnić ustalone w Programie FER 2021-2027 wskaźniki dotyczące realizacji Priorytetu 3. – o ile są powiązane z planowanymi do realizacji operacjami. W zależności od ustalonych celów i planowanych do zrealizowania operacji można również użyć wskaźników produktu oraz rezultatu ustalonych przez RLGD, oddających specyfikę realizacji jej LSR. Wskaźniki muszą być mierzalne i określone w jednostkach (np. liczba sztuk, liczba osób, liczba określonych zdarzeń czy operacji itp.), a nie procentowo. W przypadku działania 3.1 Realizacja lokalnych strategii rozwoju i współpraca w Programie założono użycie jednego wskaźnika produktu (liczba operacji) oraz czterech wskaźników rezultatu:

a) Utrzymane miejsca pracy

  • miernik: liczba osób (utrzymanych miejsc pracy) w wyniku inwestycji,
  • jednostka miary: osoby,

b) Osoby czerpiące korzyści

  • miernik: liczba osób bezpośrednio korzystających z operacji,
  • jednostka miary: osoby,

c) Działania przyczyniające się do dobrego stanu środowiska, obejmujące odbudowę przyrody, zachowanie, ochronę ekosystemów, różnorodności biologicznej, zdrowia i dobrostanu zwierząt

  • miernik: liczba operacji w zakresie ochrony środowiska w wyniku inwestycji,
  • jednostka miary: operacja

d) Współpraca między zainteresowanymi stronami

  • miernik: liczba operacji w zakresie współpracy, w których uczestniczy więcej niż jedna RLGD
  • jednostka miary: operacja.

Przy czym konkretne wskaźniki są przypisane w programie do określonych opisowo rodzajów operacji, natomiast nie są ściśle przypisane do konkretnych celów (zakresu wsparcia) ustalonych w § 3 rozporządzenia o Priorytecie 3(1). W szczególności wskaźnik:

a) Utrzymane miejsca pracy – odnosi się do operacji mieszczących się w zakresie „Rozwój społeczno-kulturowy”,

b) Osoby czerpiące korzyści – odnosi się do operacji mieszczących się w zakresie „Inne działania w zakresie dywersyfikacji działalności nie związane z rybołówstwem, akwakulturą, ani innowacjami”,

c) Działania przyczyniające się do dobrego stanu środowiska, obejmujące odbudowę przyrody, zachowanie, ochronę ekosystemów, różnorodności biologicznej, zdrowia i dobrostanu zwierząt – odnosi się do operacji mieszczących się w zakresie „Inne (środowiskowe)”,

d) Współpraca między zainteresowanymi stronami – odnosi się do operacji mieszczących się w zakresie „Współpraca”

W zależności od zakresu konkretnej operacji Grupa może użyć jednego ze wskaźników podanych powyżej, w swoich strategiach, bądź użyć innego, ustalonego przez siebie. Zatem, Grupa nie ma obowiązku zastosowania wszystkich wskaźników wskazanych w „Opisie struktury (…)”, lecz tylko adekwatnych i powiązanych z planowanymi do realizacji operacjami. Biorąc pod uwagę powyższe, użycie wskaźnika dotyczącego utrzymania miejsca pracy nie jest obligatoryjnie przy wszystkich operacjach, ale tylko w przypadku takich, które mają wymiar gospodarczy (polegający na prowadzeniu działalności gospodarczej), a ich efekt wiąże się faktycznie z utrzymaniem miejsc pracy. Tym samym wskaźnik utrzymane miejsca pracy może być stosowany przede wszystkim w ramach realizacji celu z § 3 pkt 5 lit. a-g rozporządzenia o Priorytecie 3, jednakże już w przypadku realizacji celu z § 3 pkt 5 lit. h-i ww. rozporządzenia – jeśli przemawia za tym zakres konkretnej operacji, nie jest wykluczone użycie wskaźnika: osoby czerpiące korzyści (lub innego ustalonego przez Grupę). Odnośnie rozumienia wskaźnika „utrzymanie miejsca pracy”, to przepisy z zakresu Priorytetu 3. nie zawierają takiej definicji. Kierując się ogólnymi regulacjami dotyczącymi programu FER 2021-2027 oraz wytycznymi formułowanymi przez Komisję Europejską, należy jednak przyjąć, iż jest to utrzymanie co najmniej przez 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku o dofinansowanie, zagrożonego likwidacją miejsca pracy, które bez pomocy finansowej w ramach Priorytetu 3. zawartego w Programie zostałoby utracone. Może również dotyczyć samozatrudnienia pod warunkiem dokumentowania czasu pracy. Miejsce pracy, w ocenie IZ, może oznaczać zarówno prace wykonywane w oparciu o umowę o pracę, jak i umowy o świadczeniu usług, do których stosuje się Kodeks cywilny. W przypadku przeliczenia utworzonych etatów na wartość wskaźnika należy stosować: pełny etat = 1 osoba, praca w niepełnym wymiarze godzin = 0,5 osoby, sezonowe lub nieregularne = 0,3 osoby. Przy czym prace sezonowe można uwzględnić pod warunkiem, że jest to zatrudnienie powtarzalne w okresie co najmniej 3 lat, jak również trwające nieprzerwanie przez minimum 3 miesiące. Natomiast odnośnie kwestii włączenia do ww. pojęcia również miejsca pracy rolnika czy domownika zajmującego się gospodarstwem niezależnie od tego czy są ubezpieczeni w KRUS, lub czy posiadają oni równolegle inne miejsce pracy lub źródło dochodów a działalność rybacka stanowi dodatkowe źródło dochodów, lub pobierają świadczenia emerytalne lub rentowe a gospodarstwo stanowi dodatkowe źródło dochodów, IZ wyraża pogląd, iż praca ww. osób nie mieści się w zakresie powyżej opisanej definicji.

Pytanie 90

Czy tabele ujęte w strukturze LSR mają być zawarte w treści LSR w każdym z rozdziałów, czy też wykazane w spisie załączników i zamieszone jako załączniki do LSR? Czy tylko załącznikami powinny być tabele: nr 6 Plan realizacji budżetu i nr 7 harmonogram?

Mając na uwadze wymagania określone w dokumencie „Struktura i wymagania dotyczące LSR” tabele zawarte w strukturze LSR powinny być zawarte w określonych rozdziałach LSR. Jeśli jednak ze względów technicznych (np. wielkości tabeli) będzie to utrudnione, można je umieścić na końcu LSR, pamiętając o wymaganiach redakcyjno-edytorskich (LSR musi być sformatowana jako jeden dokument).

Pytanie 91

Co powinno znaleźć się w załącznikach do LSR? Czy w ogóle muszą być jakieś załączniki obowiązkowe?

W dokumencie „Struktura i wymagania dotyczące LSR” przewidziano na końcu możliwość dodania spisu załączników do LSR, jednak nie przewidziano załączników obowiązkowych. Zatem, w ocenie IZ, kwestia ta pozostawiona jest uznaniu Grupy.

Pytanie 92

Czy należy w tabelach nr 6, 7 i 8 w strukturze LSR ująć wszystkie cele, czy tylko 3 pierwsze najważniejsze, które są punktowane?

Stosownie do w dokumentu „Struktura i wymagania dotyczące LSR”, w Rozdziale V Określenie celów LSR i środków służących do ich osiągnięcia, w tym operacje planowanedo wsparcia - Grupa wskazuje wybrane przez siebie cele główne spośród określonych w § 3 pkt 1-6 rozporządzenia o Priorytecie 3(1). Ponadto, w ocenie IZ, powinny się w LSR znaleźć również cele uzupełniające np. jako uszczegółowienie celów głównych, bądź jako nowe cele niezależne od „głównych”.

W konkursie na wybór LSR w ramach Kryterium 6. punktowane będą trzy pierwsze cele główne ustalone przez Grupę. Natomiast zawarte w LSR tabele: nr 6. Plan realizacji budżetu LSR, nr 7. Harmonogram planowanych naborów wniosków o dofinansowanie, oraz nr 8. - obrazująca zastosowane wskaźniki, powinny odzwierciedlać wszystkie ustalone przez Grupę w LSR cele i środki do osiągnięcia poszczególnych celów głównych i uzupełniających, w tym typy operacji planowanych do wsparcia (patrz podrozdział V.3 LSR). 

Pytanie 93

Czy budżet danej LSR należy rozpisać i podzielić na wszystkie cele, czy tylko na te pierwsze 3, które będą punktowane?

Zgodnie z rozdziałem IX „Struktury i wymagań dotyczących LSR”, należy opisać i wykazać spójność planowanego budżetu z celami LSR. Jednocześnie IZ stoi na stanowisku, iż budżet powinien obejmować wszystkie cele ustalone przez Grupę w LSR, nie zaś tylko te trzy, które będą punktowane w ramach Kryterium 6. 

Pytanie 94

Czy będziemy zobligowani do realizacji wszystkich celów czy tylko tych 3 pierwszych?

Stosownie do w dokumentu „Struktura i wymagania dotyczące LSR”, w Rozdziale V Określenie celów LSR i środków służących do ich osiągnięcia, w tym operacje planowanedo wsparcia - to Grupa wskazuje w LSR ustalone przez siebie cele główne oraz uzupełniające spośród określonych w § 3 pkt 1-6 rozporządzenia o Priorytecie 3.

Do decyzji Grupy pozostawia się wybór liczby celów, które zostaną ustalone w LSR. Jednakże decydując się na wybór określonego celu i jego zawarcie w LSR, decydujecie się Państwo tym samym na jego realizację. Wszystkie te cele powinny być określone precyzyjnie w odpowiedzi na zdiagnozowane potrzeby obszaru, najlepiej ze wskazaniem posiadanych specyficznych lokalnych zasobów, które można zaangażować w procesie realizacji strategii. Natomiast „ograniczenie” do trzech celów dotyczy jedynie punktowania Kryterium 6 w ramach konkursu na wybór LSR.

Pytanie 95

Czy gminy, które posiadają (są właścicielami) obiekty stawowe zaliczamy do sektora rybackiego, czy do sektora publicznego - załącznik nr 3 we wniosku? Podobna sytuacja jest ze stowarzyszeniami - sektor rybacki, czy sektor społeczny?

W zakresie ustalania reprezentatywności składu organu decyzyjnego tj. w Kryterium 2 rozporządzenia w sprawie punktacji kryteriów oceny strategii(2), znajduje się definicja wskazująca przynależność do danego sektora, gdzie gmina wymieniona jest jako należąca do sektora publicznego. Zatem gmina jako jednostka samorządu terytorialnego, realizująca zadania publiczne, w tym zadania własne obejmujące zaspokojenie zbiorowych potrzeb jej mieszkańców i posiadająca określone kompetencje władcze, powinna być zawsze zaliczana do sektora publicznego.

Należy zaznaczyć, że samo „posiadanie” stawów nie świadczy o prowadzeniu działalności o charakterze sektora akwakultury, chyba że gmina dysponuje obiektami akwakultury, na których prowadzona jest faktyczna produkcja akwakultury.Jednocześnie, należy dodać, iż w przypadku oświadczenia dotyczącego liczby przedstawicieli sektora rybackiego dane w nim zamieszczone weryfikowane są przez IRŚ-PIB, dlatego dotyczyć mogą jedynie przedstawicieli sektora rybackiego, którzy złożyli kwestionariusz statystyczny za rok 2021. Tym samym podmioty które nie złożyły tego rodzaju sprawozdania nie mogą być wliczane do kryterium nr 3 określonego w załączniku do rozporządzenia w sprawie punktacji kryteriów oceny strategii. Należy również zaznaczyć, że podmioty które nie dopełniły wyżej wymienionego obowiązku statystycznego, nie mogą być uwzględniane również w ramach kryterium 4 dotyczącego wartości produkcji, która jest poświadczana przezIRŚ–PIB. Podmioty tego rodzaju mogą się natomiast kwalifikować do kryterium 1, o ile jest wykazane, że dany podmiot wpisuje się w definicję przedstawiciela sektora rybackiego zwartą w załączniku do rozporządzenia w sprawie punktacji kryteriów oceny strategii. 

Pytanie 96

Czy członek stowarzyszenia będący przedstawicielem sektora rybackiego potwierdzony przez IRŚ w załączniku nr 4 do regulaminu konkursu na wybór LSR a wymieniony w załączniku nr 3 do wniosku o wybór LSR - Lista członków RLGD musi ponownie przedstawiać dokumenty potwierdzające, że członek RLGD jest przedstawicielem sektora rybackiego?

W przypadku Oświadczenia dotyczącego liczby przedstawicieli sektora rybackiego, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do regulaminu konkursu, zawarte w nim dane dotyczą roku 2021.Natomiast lista członków RLGD stanowiąca załącznik nr 3 do wzoru wniosku o wybór lokalnej strategii rozwoju dotyczy osób lub podmiotów będących członkami stowarzyszenia na dzień składania wniosku. Dlatego w załączniku tym niezbędne jest również wypełnienie danych w kolumnie 3 i 4 dotyczących bycia przedstawicielem sektora rybackiego oraz udokumentowanie tego faktu. 

Pytanie 97

Odnośnie § 6 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia w sprawie Priorytetu 3. – czy limit 200 000 zł (lub 600 000 zł w przypadku inwestycji) na jednego wnioskodawcę w ramach każdego z celów nie dotyczy RLGD? Jeżeli tak, to czy faktycznie jedynym ograniczeniem dotyczącym kwot projektów własnych oraz projektów współpracy realizowanych przez RLGD jest limit 5% (liczony dla każdego z tych rodzajów projektów osobno) całkowitej kwoty środków finansowych przeznaczonych RLGD w umowie ramowej na cały okres realizacji LSR? 

Zgodnie z § 6 ust 1 pkt 2 Rozporządzenia w sprawie Priorytetu 3. pomoc w ramach działania Realizacja lokalnych strategii rozwoju i współpraca na realizację operacji w ramach celów, o których mowa w § 3 pkt 1-5, przyznaje się wnioskodawcy innemu niż RLGD, która jest stroną umowy ramowej w wysokości do 200 000 zł na jednego wnioskodawcę na operacje realizowane w ramach każdego z celów w okresie realizacji LSR, albo w wysokości do 600 000 zł jeżeli w ramach danego celu realizowana jest operacja, która obejmuje inwestycję. Jak wynika wprost z zacytowanego przepisu, wskazane powyżej limity dotyczą „wnioskodawcy innego niż RLGD”, czyli nie dotyczą RLGD. Natomiast ograniczeniem dotyczącym kwot przeznaczonych na projekty własne i projekty współpracy realizowane przez RLGD jest zgodnie z § 5 ust. 4 pkt 2 Rozporządzenia w sprawie Priorytetu 3. limit 5% całkowitej kwoty środków finansowych przyznanych RLGD w umowie ramowej na okres realizacji LSR. Należy przy tym pamiętać, że zgodnie z § 15 Rozporządzenia w sprawie Priorytetu 3. pomoc przyznawana w ramach tego priorytetu jest tzw. pomocą publiczną, w związku z czym zgodnie z art. 55 ust. 4 rozporządzenia Komisji (UE) 2022/2473 całkowita kwota pomocy przyznana na projekt nie może przekraczać 200 000 euro. 

Pytanie 98

Rozporządzenie w sprawie Priorytetu 3. daje możliwość zwiększenia intensywności pomocy do 100% kosztów kwalifikowalnych, gdy operacja spełnia kryterium, o którym mowa w ppkt i w wierszu 13 w załączniku III rozporządzenia 2021/1139. Czy RLGD może w swojej LSR wprowadzić zapis, że istnieje możliwość zwiększenia tej intensywności pomocy, ale maksymalnie np. do 85%? 

Zgodnie z § 6 ust 1 pkt 1 Rozporządzenia w sprawie Priorytetu 3. pomoc w ramach działania Realizacja lokalnych strategii rozwoju i współpraca na realizację operacji w ramach celów, o których mowa w § 3 pkt 1-5, przyznaje się wnioskodawcy innemu niż RLGD, która jest stroną umowy ramowej w formie zwrotu kosztów kwalifikowalnych w wysokości do 50% tych kosztów, a w przypadku gdy operacja spełnia kryterium, o którym mowa w ppkt i w wierszu 13 w załączniku III do rozporządzenia 2021/1139(2) w wysokości do 100% tych kosztów. Zgodnie z nazwą kolumny 3 w ww. załączniku, jest to stawka maksymalnej intensywności pomocy.

Należy zaznaczyć, że w LSR muszą zostać zawarte informacje dotyczące sposobu weryfikacji wykazania czy operacja spełnia kryterium, o którym mowa ww. załączniku, a więc czy jest realizowana w interesie zbiorowym. W opinii IZ nie ma przeciwwskazań, aby Grupa w swojej strategii określiła własny, niższy poziom intensywności pomocy w przypadku, gdy operacja będzie realizowana w interesie zbiorowym. 

Pytanie 99

Rozporządzenie w sprawie Priorytetu 3. daje możliwość zwiększenia limitu do 600 000 zł na jednego wnioskodawcę w ramach jednego celu, o ile operacja obejmuje inwestycję. Czy RLGD może w swojej LSR wprowadzić zapis, że w przypadku operacji obejmującej inwestycję, jeden wnioskodawca może ubiegać się maksymalnie np. do 300 000 zł w ramach jednego celu? 

Zgodnie z § 6 ust 1 pkt 2 Rozporządzenia w sprawie Priorytetu 3. pomoc w ramach działania Realizacja lokalnych strategii rozwoju i współpraca na realizację operacji w ramach celów, o których mowa w § 3 pkt 1-5, przyznaje się wnioskodawcy innemu niż RLGD, która jest stroną umowy ramowej w wysokości do 200 000 zł na jednego wnioskodawcę na operacje realizowane w ramach każdego z celów w okresie realizacji LSR, albo w wysokości do 600 000 zł jeżeli w ramach danego celu realizowana jest operacja, która obejmuje inwestycję. Przepis ten określa maksymalną dopuszczalną wielkość pomocy dla określonych operacji i w opinii IZ nie ma przeciwwskazań, aby Grupa w swojej strategii określiła własny, niższy poziom wysokości pomocy w przypadku, gdy realizowana operacja będzie obejmowała inwestycję.